2. Úvodní nastavení a definice projektu

2.2 Vstup geoprostorových dat - FDO

Technologie FDO (Feature Data Objects) doznala oproti předchozí verzi produktu AutoCAD Map 3D velmi zásadních změn, které umožňují přímé načítání dat z externích datových zdrojů. Přitom se nejedná pouze o data vektorová, ale i o databáze, rastrová data a webové služby (WMS a WFS). Všechny typy dat, které je možné připojit vstupují do výkresu pomocí jednotného rozhraní, jehož obsah se mění pouze podle specifik jednotlivých datových zdrojů - resp. podle údajů, které je nutné pro připojení dat definovat. Plovoucí okno pro připojení a výběr dat pomocí FDO zobrazíte klepnutím na tlačítko Data ve Správci zobrazení a zvolením možnosti Připojit k datům.



2.2.1 Vektorová data

U vektorových dat je možné přímé připojení grafiky ve formátech ESRI Shape (SHP) a také formátu společnosti Autodesk pro ukládání dat do "malých databází"- SDF. U definice připojení je nutné specifikovat pouze jméno datového připojení a zdrojový soubor nebo složku. Dále lze měnit použitý souřadný systém a při přidávání do mapy použít dotaz na vybraný vzorek dat.

1. Otevřete nový výkres a ve Správci zobrazení klepněte na tlačítko Data a zvolte Přidat data.

2. Jako datový konektor vyberte SHP, pojmenujte jej Sady, klepněte na tlačítko se symbolem složky a z adresáře Import vyberte soubor sady.shp.

3. Klepněte na Připojit.

4. V seznamu dostupných vrstev se zobrazí pouze položka sady - tu zaškrtněte a zvolte přidat do mapy



5. Ve Správci zobrazení přibude vrstva Sady a soubor sady.shp je zobrazen ve výkresu



2.2.2 Rastrová data

Připojení rastrových dat probíhá téměř stejně jako u dat vektorových. Rastrové snímky lze rozdělit do tří základních kategorií:
- Rastry reprezentující 3D povrchy čili digitální modely terénu
- Georeferencované snímky - obrázky s informacemi o jejich prostorovém umístění - např. letecké snímky
- "Normální" obrázky - např. skenované mapy

Připojit lze následují formáty rastrových dat:

Digitální modely terénu DEM (Digital Elevation Model), ESRI Grid nebo Digital Terrain Elevation Data (DTED)
Georeferencované rastry JPEG a JPEG2K, PNG, MrSID, TIFF, ECW, NITF
WMS rastry Rastry čířené prostřednictvím služeb WMS
Další rastrové formáty (bez georeference) BMP, CALS-I, FLIC, GeoSpot, IG4, IGS, PCX, PICT, RLC, TARGA

2.2.3 Databáze

Technologie FDO pracuje v zásadě s prostorovými daty, a proto i databáze, které lze připojit mají možnost ukládat prostorová data. Jedná se o databáze ArcSDE, MySQL, Oracle Spatial a MS SQL Server. Při připojení je nutné definovat název služby (název databáze), uživatelské jméno a heslo pro přihlášení do databáze a po přihlášení zvolit úložiště dat, které je vhodné (kompatibilní) pro jejich zobrazení v prostředí AutoCAD Map (např. v databázi Oracle se jedná o Schéma) a také verzi dat v případě, že databáze podporuje verzování. Po připojení databáze vyberete ze seznamu dostupných vrstev ty potřebné a připojíte je do výkresu.
Pomocí konektoru ODBC pak lze připojovat databáze s popisnými daty.



2.2.4 Webové služby

Šíření a sdílení dat prostřednictvím služeb WMS (Web Map Service) a WFS (Web Feature Service) je v současné době velmi oblíbené a také velmi efektivní. Připojení probíhá podobně jako k prostorovým databázím - také je nutné přihlášení pomocí uživatelského jména a hesla. Protože připojení probíhá prostřednictvím internetu, je nutné mít k němu přístup a do přihlašovacích údajů zahrnout také název nebo URL potřebného serveru. Připojení dat prostřednictvím WMS lze zdarma vyzkoušet např. ze serveru Výzkumného ústavu vodohospodářského (http://www.vuv.cz) nebo z Geoportálu českého úřadu zeměměřického a katastrálního (http://www.cuzk.cz).