Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5510

CAD tip CAD tip # 13222:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Attractor - hromadné přichycení objektů k existujícím bodům/vrcholům.

A - odpověď Nový freewarový LISP nástroj Attractor umí přichytit objekty k existujícím bodům nebo vrcholům. Můžete jej použít k vyčištění nepřesných výkresů DWG, kde čáry, polyline/křivky, body, kružnice, oblouky, bloky, texty atd. nejsou nakresleny na přesných pozicích (souřadnicích).

Můžete zvolit "zaokrouhlení" geometrických prvků (souřadnic) na pevnou mřížku (např. 0,5 jednotky), pokud jsou v zadané toleranci (např. 0,01 jednotky) kolem této mřížky, nebo se můžete přichytit k existujícím bodům ležícím v zadané toleranci.

Stáhněte si utilitu Attractor ze stránky Download, načtěte ji do AutoCADu nebo AutoCADu LT pomocí APLČTI a napište příkaz ATTRACTOR. Vyberte hodnotu zaokrouhlení mřížky nebo vyberte existující objekty (resp. body) "atraktorů", ke kterým chcete opravit (POINT, LINE, INSERT, LWPOLYLINE, POLYLINE, CIRCLE). Můžete rovněž použít minulé nebo vybrat všechny objekty v ukázané hladině. Zadejte toleranci (tj. maximální vzdálenost, ve které budou body ještě přichycovány, poloměr terčíku) a vyberte objekty, které mají být upraveny ("zaokrouhleny", přitaženy) - typu: BOD, ČÁRA, VLOŽENÍ BLOKU, LWPOLYLINE, POLYLINE, OBLOUK, KRUŽNICE, ELIPSA, TEXT, MTEXT.

Podívejte se na příklad, kde jsou symboly přitahovány k oranžovým bodům v kruhovém poli a k vrcholům oranžové křivky. Naopak je potom azurová křivka přitahována k existujícím symbolům.

Další ukázka - použití Attractoru k přichycení objektů k vrcholům objektu křivka nebo "zaokrouhlení" polohy bloků, koncových bodů čar nebo bodů k mřížce výkresu 50x50.

Viz též ukázkový DWG výkres Attract1.

ACADACLTADTPlantACADMCivilMap
100% *  CAD 
13.2.2022    2659×  
blok bod hladina křivka lisp souřadnice text tolerance výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist