Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6920

CAD tip CAD tip # 13005:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Kalkulované popisky vlastností (tobogan z patra do patra)

A - odpověď Pro jednoho ze zákazníků jsme řešili problém dynamických popisek obsahu výkresu. Ač se jednalo o jiné, profesionálnější využití, ukažme si podobný problém na popisce rour toboganů vedoucích z jednoho patra jedné budovy do jiného patra druhé budovy.

Ukázku výsledku, generovaných popisek typu "tobogán vede z patra X do patra Y", si můžete prohlédnout na začátku videoukázky. V principu potřebujeme zobrazit přepočtenou hodnotu souřadnice Y počátečního a koncového bodu vybrané spline křivky, resp. 3D roury. V rámci řešení úlohy nastává několik dílčích problémů:

  1. Jak asociativně propojit tvar objektu 3D tažení s tvarem řídicí spline křivky (3D objekt totiž nemá "konce"). Zde je potřeba v příkazu TAŽENÍ (_SWEEP) použít režim Povrch, protože v implicitním režimu Těleso původní křivka zaniká.
  2. Jak v dialogu Pole získat souřadnici počátečního a koncového bodu spline křivky - v seznamu vlastností se nenabízí. Zde si můžeme pomoci zkopírováním výrazu pole pro zvolený objekt (použijte např. hodnotu tečny) a následnou úpravou kódu vlastnosti na požadovaný počáteční (StartPoint) či koncový (EndPoint) bod (z původního kódu pole využijeme hlavně ObjId). Text takto poloručně vytvořeného textové pole vlastnosti pak můžete vložit do standardního příkazu TEXT. Ve volbách formátování pole zvolíme desetinnou přesnost 0 (%pr0, pro následný přepočet čísla podlaží) a samozřejmě jen Y-složku této souřadnice, tedy %pt2.

    Příklad takového pole:

    %< \AcObjProp Object(%< \_ObjId 2550833060576>%).Startpoint \f "%lu2%pt2%pr0">%

  3. Pro zobrazení nám ale nestačí Y-souřadnice, musíme ji ještě přepočíst na číslo patra. Na to stačí použít kombinované pole typu Vzorec, obsahující odkaz na původní pole vlastnosti (Y-souřadnice, můžeme vložit náš ručně dotvořený kód pole), vydělené číselnou hodnotou výšky podlaží. Pro správné zaokrouhlení (počet des.míst=0) ji ještě zkorigujeme o půlpatro.
  4. Nakonec popisku poskládáme z několika DText objektů, nebo použijeme MText s vloženými kalkulovanými poli.

Videoukázka:

Ukázkový DWG výkres ke stažení:

Blok 21621

ACADADTMech
100% *  CAD 
7.7.2021    4872×  
blok bod dialog křivka povrch souřadnice text vlastnosti výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD Architecture · Mech ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist