Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6815

CAD tip CAD tip # 5130:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Automatické umisťování kót, textů a šraf do přednastavených hladin.

A - odpověď Chcete-li kreslit vaše kóty, šrafy či texty vždy do předem pevně daných (předdefinovaných) hladin výkresu, můžete využít několik způsobů, jak toho v AutoCADu dosáhnout (profesní verze AutoCADu obvykle nabízejí tuto funkci standardně):
  1. můžete si upravit (uživatelsky, bez programování) vaše nástrojové panely AutoCADu tak, aby před kótovací funkcí byl vždy příkaz na změnu hladiny
  2. kótovací funkce či šrafovací vzory si umístěte do uživatelské palety (Ctrl+3) a ve vlastnostech dané položky (rt-click, Vlastnosti) nastavte pevnou hodnotu vlastnosti Hladina
  3. pomocí .LSP programu předefinujte (_UNDEFINE) příkazy _DIMxxxx tak, aby začínaly vždy příkazem na přepnutí hladiny (_-LAYER)
  4. na kótovací příkazy můžete "pověsit" reaktor, který zajistí automatické přepnutí hladiny (a následné přepnutí zpět)
  5. Můžete rovněž následně přesunout kóty do cílové hladiny - přes RVYBER nebo okno Vlastnosti vyberte všechny kóty a změňte jim vlastnost Hladina
Asi nejefektivněší variantou jsou palety (2) a reaktor (4). Jako příklad reaktoru můžete využít bezplatnou utility AutoLay (viz Download) nebo CADstudio FLay (viz Download), které umisťují všechny nově kreslené kóty, šrafy a texty (či další objekty) do přednastavených hladin. Tyto LISP utility stačí načíst do AutoCADu (APLČTI) a zapnout příkazem AutoLay, resp. FLay.

Např. pro FLay stačí připravit jednoduchý textový soubor FLay.tab definující cílové hladiny pro jednotlivé typy objektů (tento soubor je pak načítán aplikací FLay). To je vše, pak můžete používat standardní příkazy. Příklad (šrafy, červené texty):

* Texty 1
TEXT MTEXT DTEXT
* Srafy
HATCH BHATCH

Viz též ukázkový FLAY.TAB pro Plant 3D.

ACAD
100% *  CAD 
21.7.2006    16574×   FAQ  
hladina kóta lisp šrafy text vlastnosti výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist