Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 9677 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Jak rozřezat 3D solid - podklad pro CNC

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace Rostislav Říha Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Jak rozřezat 3D solid - podklad pro CNC
    Zasláno: 23.úno.2024 v 15:10
Prosím, pomozte. Případně mne nasměrujte do vhodnějšího fóra, pokud je takové - věřím, že nejsem první, kdo by řešil takovouhle věc… tuším, že pro někoho to bude piece of cake - pokud ano, tak si to rád objednám, ale nevím u koho…. Mám 3D Solid, v AutoCADu upravený 3D scan reliéfu. Potřebuji ho nařezat (něco jako quickslice). Je to více než 1000 řezů. Když vezmu v úvahu délku materiálu, ze kterého se to pak bude CNC řezat, tak je to spíš 3000 řezů. Reliéf má být na fasádě domu, takže bude vysoký cca 18 metrů. Poskládaný z desek tl. 50mm. Aby to nebylo zubaté, tak asi někde budou řezy muset být hustší, desky tenčí… řezů přibývá. Potřebuji to nějak zautomatizovat. O co jde je doufám jasnější z obrázků.
  1. Potřebuji udělat vizualizaci, abych viděl, jak to opravdu bude vypadat - přiložený obrázek ukazuje render ze “hladkého” modelu, není to z reálných destiček… takže jako první krok by mi stačilo nějak automatizovaně model rozřezat - buď nějaké makro, které najednou udělá quickslices ze všech úseček, které mu vyberu, a já si je pak vyextruduji (kdyby to umělo rovnou to makro, tím líp). Nebo je na to asi nějaký specializovaný software. Našel jsem zatím jen Slicer pro Fusion, ale (a) Fusion mi přestal fungovat, (b) Slicer je stejně discontinued. Pro mne je to “one off” projekt… za práci s makrem nebo nějakou pomoc rád zaplatím. Kdybych to měl dělat ručně, tak už jen tento první krok je aspoň 8h totálně nudné práce… tento krok se navíc bude několikrát opakovat, jsou místa, kde kvůli zubatosti budu muset použít tenčí desky, pokus omyl… takže reálně je to nakonec…dvojnásobek? Trojnásobek času?
  2. Jakmile si budu způsobem rozřezání jist, budu muset nachystat podklad pro CNC. Promatec (dodavatel nehořlavých desek, ze kterých to kvůli výšce reliéfu musí být) říká, že “co řez, to samostatné DWG”. Bude se to řezat z desek, které mají danou délku, takže tam, kde v kroku 1 stačil jeden řez, jich teď bude muset být víc. Musí být očíslované - ten, kdo to bude skládat dohromady, musí vědět, co patří kam. Takže musí vzniknout výkres se zobrazením řezů a zároveň v sobě každé dwg musí obsahovat informaci, jaké má číslo, kam patří… jak to udělám? Tuším, že tohle půjde makrem už dost těžko… tady ale do toho případně ty člověkohodiny dám, protože vím, že se to bude dělat jen jednou - narozdíl od kroku 1 se tento opakovat nebude.
Pár obecných dotazů nakonec:
  • Napadá někoho jiná technologie, jak ten 18m vysoký nehořlavý reliéf realizovat? 3D print z betonu? Nevím…
  • AutoCAD mi i na docela dobrém stroji (128 tady, 8 tam, SSD HD) selhává při jednoduchých booleovských operacích: nezvládá třebs celý reliéf podříznout, aby měl správnou výšku. Mám zvolit jiný SW - a učit se ho:(?
  • 3D sken jsem dostal jako .STL, aby z toho byl 3D solid, tak mi to poslali i jako .step. Byl 3D Solid správná volba? Chci to i editovat, viz dále:
  • sádrový odlitek reliéfu má na výšku cca 80cm. Na fasádě to bude cca 18m. takže 3mm bublinka, které se člověk při odlévání nevyhne, v reálu znamená 2 cm - to už je nepravidelnost, viditelná zdálky.
  • 3D model na obrázcích je zjednodušený. I tak mají moje DWG přes 100 MB. Bojím se, že tesselation bude, když se v reálu nafoukne 20x, taky vidět… V jakém programu toto řešit? AutoCAD na to zjevně není… nic jiného ale neumím:( - na koho se obrátit?
Prosím znovu o radu/pomoc. obrázky, ze kterých snad bude věc jasnější, jsou ke stažení TADY
Jinak ta pomoc by byla fakt fajn, protože je to bohulibá věc:
  • Většina developerů škrtí náklady, tenhle konzistentně staví hezké domy - už to, že je ochoten bavit se o milionech navíc, co ten reliéf bude stát (ano, odhad z prvního modelu je, že samotné nehořlavé desky jsou 4-5mio), je něco, čemu je třeba “jít naproti”.
  • Udělat něco hezkého jen proto, aby to bylo hezké, se dnes nenosí. Přitom je to škoda. 
Rostislav Říha
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21490
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace Vladimír Michl Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.úno.2024 v 15:40
V tom DWG to vznikalo/upravovalo se, nebo je upravený model k dispozici i v nějakém jiném formátu (třeba v tom STEPu)? Možná by bylo jednodušší řešit CNC přípravu rovnou v Autodesk Fusionu nebo v Inventoru. DWG bývá pro tento typ modelů zbytečná komplikace/zpomalení.

Přidat jemnost/vyhlazení asi nebude problém.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace Rostislav Říha Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.úno.2024 v 20:12
model je primárně 3D scan, dostal jsem .STL a .STEP
v AutoCADu jsem pak model jen “půdorysně” ořezal: to by se asi dalo vyexportovat a pracovat s tím vším někde jinde…
Fusion ani Inventor nemám… umí mi s tím prosím někdo pomoci?
Rostislav Říha
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace Rostislav Říha Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.úno.2024 v 12:22
po víkendu s AutoCADem znovu prosím o pomoc:

1. modelování
mám .stl nebo .step, mám křivku, podle které to potřebuji oříznout, a rovinu, kde to potřebuji oříznout z druhé strany. Podle křivky to v AutoCADu dám, ale při řezu podle roviny mi to padá. Uměl by někdo v nějakém vhodnějším software tyto operace provést?

2. programování
Výsledný model z kroku 1 potřebuji rozřezat a každou polyline vyexportovat do samostatného souboru (bude se muset otočit, aby "byla naplacato", posunout, aby měla počátek v 0,0... asi to bude muset být s lidskou asistencí, ale ručně bych to dělal nerad - těch řezů je přes 1000... může někdo pomoct? Za práci samozřejmě zaplatím...
Rostislav Říha
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21490
Možnosti příspěvku Možnosti příspěvku   Poděkování (0) Poděkování0   Citace Vladimír Michl Citace  OdpovědětOdpověď Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.úno.2024 v 16:40
Kolegové se vám ozvou s možnostmi.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 8900:Online generování CNC kódu pro výrobu 3D CAD modelu.
Tip 1112:VIPJak snadno převést 3D plochu (NURBS) nebo 3D síť na objemové těleso?
Tip 4168:VIPPovrchový model z objemového tělesa Inventoru.
Tip 2810:VIPJak protáhnout (prodloužit) 3D těleso v AutoCADu?
Tip 3368:Jak generovat NC kód z Inventoru?
Tip 11403:VIPNC Editor se simulací kódu i ve verzi 2018.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,789 sekund.