Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7865

CAD tip CAD tip # 13803:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak uvolnit místo na disku promazáním lokální cache cloudových služeb?

A - odpověď Většina cloudových úložišť používá lokální vyrovnávací paměť (cache) pro ukládání kopií souborů na vašem počítači - to umožňuje provádět synchronizaci s cloudem "na pozadí", bez toho abyste museli čekat na dokončení přenosu souboru po internetu, a také to podstatně urychluje přístup na často používané soubory z cloudového úložiště - po ověření aktuálnosti verze se použije rychleji dostupný lokální soubor (kopie).

Důsledkem je ovšem čerpání kapacity vašeho lokálního disku pro tyto cache soubory. Pokud se dostanete do stavu nedostatku místa na disku, může se rychlé a "bezbolestné" uvolnění kapacity hodit. Naštěstí Windows 10 a 11 nabízejí jednoduchý způsob správy těchto zbytných souborů. Nástroj "Inteligentní úložiště" ("Storage Sense") najdete v Nastavení - nebo si jej vyhledejte v poli Hledat.

V jeho konfiguraci si můžete zvolit podmínky pro automatické vymazávání souborů v typických "dočasných" složkách. V okně Úložiště nejprve zvolte Zapnuto a klikněte na "Nakonfigurovat inteligentní úložiště". Zde můžete mj. nastavit automatické čištění nepoužívaných souborů nejen z vašeho virtuálního úložiště Microsoft OneDrive, ale i třeba z Autodesk Docs:

Po změně nastavení můžete rovnou spustit proces čištění (tlačítko "Vyčistit nyní") nebo počkat až se služba postará sama o uvolnění disku (při nedostatku místa, každý den, apod.). Můžete tak snadno získat několik GB volného prostoru. Nemusíte se obávat ztráty souboru, v případě přístupu na daný cloudový soubor se aplikace postarají o jeho opětné stažení (jen vás to bude stát pár vteřin navíc).

Další místem - bohužel už bez této automatizace - kde se můžete pokusit uvolnit zbytečně zabíraný prostor na disku, je složka C:\Autodesk, které obsahuje lokální kopie instalátorů aplikací a jejich aktualizací. V její podsložce WI najdete stažené instalátory produktů Autodesku (podle datumu podsložky můžete smazat všechny starší) a podsložce Access najdete stažené aktualizace vašich aplikací Autodesku - pokud již jste danou aktualizaci nainstalovali, můžete zde její starší podsložku smazat.

Viz též lokální cache Desktop Connectoru

ACADACLTADTACADMPlantMapCivil3DInvRevitVaultMaxACCBIM360Docs
100% Win10,Win11  CAD 
28.7.2023    1859×   FAQ  
cloud čištění konfigurace správa
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist