Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6106

CAD tip CAD tip # 13521:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

LookupXLS - naplnění DWG textů z číselníků v Excelu.

A - odpověď LookUpXLS je freeware LISP utilita společnosti Arkance Systems určená pro automatizaci DWG výkresů AutoCADu. Ve výkresech dokáže automaticky upravit nebo doplnit texty (např. atributy bloků) z číselníků a dalších tabulek v Excelu (.XLSx, .CSV).

Tento "text-feeder" můžete využít pro vyhledání a vyplnění textu/atributu v DWG výkresu z převodní tabulky v Excelu (např. ceníky, číselníky, produktové katalogy, telefonní seznamy, nájemní smlouvy, IP adresy, apod.).

Zpracuje jakoukoliv tabulku v XLS nebo CSV, kde v nějakém (zdrojovém) sloupci jsou uloženy hodnoty, podle nichž se hledá (např. objednací číslo, číslo místnosti), a v jiném sloupci nebo sloupcích (cílových) jsou hodnoty, které se přenesou do DWG (nahradí či doplní). Listy a sloupce se specifikují v aplikaci. Lze je určit libovolně, takže můžete např. vyhledat hodnotu ve sloupci D a vyplnit do zvolených atributů v DWG souboru odpovídající hodnoty sloupců B a G z Excelu.

Nahrazovat lze vybrané texty (přímé vyhledání a nahrazení či doplnění jeho hodnoty) nebo atributy bloků. Pro bloky je potřeba specifikovat název zdrojového atributu (možno ukázat nebo zadat název wildcard maskou) a název cílového atributu (opět buď ukázat nebo zadat název), nebo lze zadat seznam názvů atributů oddělený čárkami.

Pro vybrané DWG objekty se pak provede "lookup" tedy vyplnění/nahrazení hodnot z XLS tabulky. Např. u bloků s uvedením obj.čísla se doplní cena, SAP-kód, požární odolnost, popis materiálu apod. V módu Hyperlink lze k DWG objektům rovněž doplnit hyperodkazy z XLS.

Parametry namapování (filename, list, sloupce, názvy atributů) se ukládají do DWG souboru, takže při příštím použití (aktualizaci hodnot) stačí jen potvrdit parametry a vybrat objekty.

Je rovněž kontrolován čas poslední aktualizace z lookup tabulky a porovnáván s časem změny XLS souboru (timestamp) - a je-li XLS novější, zobrazí se upozornění, výzva k opakované lookup-aktualizaci výkresu.

XLS soubor "ceníku" je také poznamenán do DWG souboru tak, aby byla tabulka automaticky předávána zároveň s DWG při funkci eTransmit. To se ale provede jen pokud je předem nastavena LISP proměnná:
(setq _lookupXLSaddlink T)

Viz ukázka:


Utilitu LookupXLS si stáhněte z Download a VLX soubor načtěte do AutoCADu pomocí APLČTI. Pak napište příkaz LookupXLS pro vyhledání a vyplnění hodnot. Potvrďte uložené hodnoty nebo zvolte XLS/CSV zdroj dat a určete zdrojový sloupec a cílový sloupec, resp. sloupce tabulky. Při práci s atributy bloků zvolte atributy ukázáním nebo názvem (maskou, seznamem). Upravované objekty vyberte oknem nebo maskou názvu bloku (i dynamického). Vyžaduje nainstalovaný MS Excel.

Pomocný příkaz Lookup1 zobrazuje lookup hodnoty pro zadané zdrojové texty.

Pomocný příkaz LookupCheck zkontroluje aktuálnost XLS tabulky.

Ukázkový DWG výkres a XLSx tabulka přiložena ve staženém ZIP archivu.

Pomocí LISP proměnných si můžete předdefinovat implicitní hodnoty:

(setq __AR:srcAtt "OrderNo") ; zdrojový atribut
(setq __AR:tgtAtt "Price")  ; cílový atribut
(setq __AR:bmask "*")    ; maska vybíraných bloků
(setq __AR:default "")    ; výchozí hodnota při nenalezení v tabulce
(setq __AR:XLSline 1)    ; číslo prvního řádku v tabulce (s názvy polí)
ACADADTACADMPlant3DMapCivil3D
100% *  CAD 
31.10.2022    1375×  
atribut blok excel lisp materiál proměnná text výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist