Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4886

CAD tip CAD tip # 1300:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak převést papírový výkres či rastrový obrázek (BMP, TIF) do vektorové podoby (DWG, DXF)?

A - odpověď Papírový výkres můžete oscannovat do rastrového formátu (pomocí velkoformátového scanneru nebo využít skenovací službu). Dražší alternativou je ruční digitalizace pomocí digitizéru (tabletu) - tu lze provést v samotné CAD aplikaci AutoCAD, nebo - s rozšířenou podporou - v aplikaci AutoCAD Map.

Nejlepším způsobem pro převod rastrového obrázku na vektory je - nepřevádět. Můžete si ušetřit práci s nejistým výsledkem. AutoCAD (s nadstavbou AutoCAD Raster Design (CAD Overlay), nebo s CAD Raster či WiseImage - i pro LT) totiž umí pohodlně pracovat i tzv. hybridním výkresem, jehož část je v rastrové podobě a část (např. změny, nový stav) v klasické vektorové podobě. Můžete umazávat části rastrového výkresu, čistit nedostatky, uchopovat na rastrové "kružnice", apod. Při tisku se hybridní výkres chová jako jednolitý.

Pokud již musíte z nějakého důvodu rastrový obrázek (PNG, BMP, JPG ...) vektorizovat, lze použít profesionální automatické vektorizační aplikace (např. Vectory, částečně i Raster Design) podporující rozpoznání oblouků, textů, atd. nebo jednodušší a levnější sharewarové aplikace typu WinTopo (www.wintopo.com) nebo BMP2DXF nebo Img2CAD nebo Trace2000, nebo službou Convertio (DXF), nebo některou z DTP aplikací (např. CorelTrace). Nečekejte však žádné ideální výsledky, proces vektorizace není jednoduše řešitelný. Pomocí aplikace PlanTracer můžete dokonce z vektorizovaných entit stavařského výkresu automaticky generovat (rozpoznávat) AEC objekty - okna, dveře, stěny...

Viz též Jak propojit papír a CAD?

Pro další informace k dalším možnostem vektorizace a nalezení optimálního řešení pro vaši aplikaci kontaktujte info.cz@arkance-systems.com

ACADLTMapCO
100% *  CAD 
27.4.2001    26920×   FAQ  
autocad formát mapa obrázek převod stěna text tisk výkres
 
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist