Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 3694

CAD tip CAD tip # 292:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak ochránit data výkresu před neoprávněnou modifikací? Ochrana výkresu jen pro čtení. Způsoby předání.

A - odpověď Předáváte výkresy z AutoCADu partnerovi a potřebujete zajistit nemodifikovatelnost dat a ochranu před jejich zneužitím?

Existuje několik cest v závislosti na tom, jak důkladnou ochranu chcete zavést. Nejčastěji se tento problém řeší předáním e-Plot výkresu ve formátu DWF místo samotného DWG. DWF je zobrazitelný a tištitelný "elektronický výtisk" v komprimované podobě, určený původně pro použití k publikování výkresů na WWW, obsahující všechny detaily výkresu (barvy, hladiny, pohledy, od AutoCADu 2000 výše i tloušťky čar, možnost zoomu), ale bez možnosti další editace nebo změn. Vytvoření DWF souboru je jednoduché - v AutoCADu 2000 a vyšších (nebo AutoCADu LT nebo Actrixu nebo AutoSketchi nebo Inventoru nebo MapGuide) nastavíte tisk s výstupem do formátu DWF (e-Plot). DWF soubor lze prohlížet i bez AutoCADu (i na webu), pomocí freeware produktu 'Autodesk DWF Viewer' či 'Volo View Express' či A360 Viewer.

Další možností je zamknutí dat v DWG pomocí produktu CADVault - ten umožňuje několikastupňový způsob ochrany jednotlivých objektů DWG výkresu nebo vynucené odsouhlasení právního textu. V některých situacích je vhodné využít "project hosting" služeb typu Buzzsaw.com nebo www.iProject.cz, předání podepsaným e-mailem (např. pomocí PGP) nebo prostě předat DWG na rukou podepsaném uzavřeném CD-ROMu. Použitelným (ale nepříliš bezpečným) trikem je rovněž vložit váš výkres do prázdného výkresu pomocí příkazu NVLOŽ (do pole 2x2), čímž vznikne nerozložitelný (=nemodifikovatelný) blok. Nikdy však nespoléhejte na prosté zamčení hladin nebo nastavení atributu R/O u souboru DWG.

Počínaje AutoCADem verze 2004 (až do verze 2015) lze DWG a DWF výkresy ochránit heslem a šifrovat jejich obsah. Viz Možnosti při ukládání/publikování nebo příkaz BEZPEČNOSTNÍMOŽNOSTI (_SECURITYOPTIONS).

Další otázkou je zajištění autentifikovaného obsahu výkresu - elektronický podpis. Pro předávání e-mailem doporučujeme například freewarový produkt Pretty Good Privacy (www.pgp.cz). Pro AutoCAD 2002 je k dispozici Digital Signature Extension (a od verzí 2004 výše je už součástí produktu), která umožňuje opatřit obsah výkresu elektronickým (digitálním) podpisem s certifikátem X.509 a výkres tak jednoznačně a nezpochybitelně podepsat (autorství nelze popřít, nelze jej neautorizovaně změnit). Osobní certifikát můžete mít uložen na disku, na USB klíči nebo Smart kartě. Samostatně lze výkresy podepisovat také aplikací AcSignApply (EXE, součást AutoCADu).

Jak tedy řešit předání výkresu partnerovi?

Jak předat?Co partner smí?
VidětTisknoutModifikovat
nic nedávat :-)- ne -- ne -- ne -
nelze zajistitAno- ne -- ne -
předat DWFAnoAno- ne -
nelze zajistitAno- ne -Ano
zaheslovat DWGpo autorizacipo autorizacipo autorizaci
použít CADVaultpo autorizacipo autorizaci- ne -
použít CADVaultAnoAnopo autorizaci
CD-ROM,PGP,Buzzsaw.comAnoAnojen ověřitelně
Digitální podpisAnoAnojen ověřitelně (DWG je bez úprav)
DWGsign podpisAnoAnojen ověřitelně (autorství originálu)
předat DWGAnoAnoAno

Aplikace CADstudio DWGsign umožňuje ověřovat autorství původního obsahu DWG výkresu přidáním neviditelné a nesmazatelné značky - podpisu.

Příklady publikování souborů DWF z AutoCADu a dalších produktů Autodesku najdete např. na www.cadonline.cz nebo na www.cadstudio.cz/dwf či www.autodesk.com/dwf. Na adrese www.cadstudio.cz/download si můžete stáhnout bezplatné prohlížeče Whip!, Volo View Express a DWF Viewer/Design Review.

Kontaktujte CAD Studio pro další informace o propojení publikování výkresů s dalšími aplikacemi nebo o přímém online publikování výkresů a databázových dat na webu a na mobilních zařízeních.

ACADLTADTMDTMapSketchMapG
100% *  CAD 
14.2.2000    20091×   FAQ  
atribut autocad barvy blok formát hladina inventor prohlížeč publikování součást text tisk vault výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist