Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7538

CAD tip CAD tip # 12236:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

UnfoldRS - rozvin 3D povrchů do 2D v AutoCADu.

A - odpověď Podobně jako v Inventoru (rozvinout/unfold, narovnat/unwrap) či ve Fusion 360 lze i v AutoCADu rozvinout některé (rozvinutelné) typy 3D objektů/ploch do 2D reprezentace, např. pro stočení (zakružování) plechu nebo slepení z papíru, látky či kartonu.

Freeware LISP aplikace firmy Arkance Systems, UnfoldRS, dokáže rozvinout přímkové plochy, tedy objekty vytvořené příkazem PŘÍPL (_RULESURF) z hraničních křivek libovolného typu. Typickými příklady jsou kónické plochy přechodů mezi potrubím různého průměru, přechody kružnice-elipsa či elipsa-obdélník, fasádní stavební prvky mezi dvěma 3D spline křivkami, apod.

Přímkové plocha musí být tvořena v původním režimu Polyline, tedy s nastavením MESHTYPE=0. Přesnost tvořené plochy, potažmo jejího rozvinu, je závislá na nastavení proměnné SURFTAB1.

Výsledkem rozvinu je plošná reprezentace objektu tvořená skupinou 3D ploch (3DFace) a skupinou s obrysovou křivkou opisující tvar rozvinu (např. pro vystřižení plechu).

Utilitu UnfoldRS si stáhněte z Download, načtěte do AutoCADu pomocí APLČTI a spusťte zadáním příkazu UNFOLDRS. Zvolte režim Polyline a vyberte předem vytvořený objekt přímkové plochy. Zadejte hladinu pro rozvin.

Rozvin nelze použít na překřížené (twisted) plochy - zkřížené plochy se zbavíte pootočením či 2D/3D ozrcadlením tvořící hraniční křivky. V režimu Face lze rozvin využít i na samostatné 3D plochy (3DFace), ale ty musí být tvořeny podobně jako u rozložené (explode) přímkové plochy.

Ukázkový výkres si můžete stáhnout z knihovny bloků.

Použití aplikace ilustruje videoukázka:

Jde o čistě geometrický rozvin bez zohlednění materiálových vlastností. Pro pokročilejší funkce rozvinu 3D těles využijte Autodesk Inventor či Fusion 360. Podobné UnfoldSurf.

ACAD
100% *  CAD 
12.5.2019    6039×   FAQ  
blok fusion hladina inventor knihovna křivka lisp plech potrubí proměnná skupina vlastnosti výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist