Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 19637 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoGenerování výkresu odlitku

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.kvě.2011
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
AM 2022, AIP 2022, Inv. Nastran, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 94
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Generování výkresu odlitku
    Zasláno: 14.pro.2019 v 13:52
Divím se, že jsem na tenhle problém nenarazil už dřív, ale zajímalo by mě, jak správně vygenerovat výkres odlitku, popř. výkovku. Se všemi úkosy a hlavně zaobleními. Zatím mě nenapadají jiná řešení, než toho půlku dokreslit náčrtem, nebo nadělat spoustu řezů a některé kóty prostě "ošvindlovat". Řez koneckonců není problém, ale jak udělat smysluplně třeba pohled, který přikládám? V jednom jsou vypnuté tangenciální hrany, ve druhém zapnuté. Jde to vůbec nějak?

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/odlitek_1.jpg



Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/odlitek_2.jpg



Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/odlitek_3.jpg


Zpět nahoru
issin Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.čvc.2015
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Inventor, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 600
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.pro.2019 v 23:46
tak řezat a řezat to by mohlo stačit
asi bych to řešil nějak takto:

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 63825/test_004.png

Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.kvě.2011
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
AM 2022, AIP 2022, Inv. Nastran, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 94
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.pro.2019 v 18:50
Děkuji, přesně to jsem si myslel, asi to opravdu jinak nejde, potvrdil mi to i jeden konstruktér.
Zpět nahoru
Elfenbein Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 01.čvc.2015
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
INVENTOR
Stav: Offline
Bodů: 49
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 10:54
Dobrý den.
Rozhodně bych nic nešvindloval. Všechny úkosy doporučuji udělat v modelu a skutečný stav pak zakótovat na výkrese.




Upravil Elfenbein - 16.pro.2019 v 10:57
Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.kvě.2011
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
AM 2022, AIP 2022, Inv. Nastran, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 94
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 10:57
No jo, v řezu to samozřejmě není problém, ale jak zakótovat ten pohled, např. půdorys součásti, tam ani jedna vygenerovaná čára neodpovídá rozměru, který bych potřeboval zakótovat, o to tu jde. Jedině to řešit mnoha řezy, jak se psalo výše. A i tak v tom řezu rovinou rovnoběžnou s půdorysnou ten rozměr odpovídat nebude (je tam úkos), program prostě nabídne skutečný rozměr v té rovině řezu. Jednodušší součást by skoro bylo snazší nakreslit ve 2D, např. v AutoCADu.


Upravil PepaG - 16.pro.2019 v 11:01
Zpět nahoru
Elfenbein Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 01.čvc.2015
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
INVENTOR
Stav: Offline
Bodů: 49
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:02
Určitě bych to kótoval v řezu. Když si tam dokreslíte čáru, tak ten kdo to bude číst nebude stejně vědět k čemu jste to zakótoval. Jestli k hornímu průsečíku, nebo ke spodnímu.
Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1636
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:22
Už jsem to to tu určitě někde psal, ale v tomhle případě je potřeba myslet na to, jak se daná součást bude vyrábět. Pokud to má být (obrobený) odlitek, potom bych asi doporučil vytvořit model odlitku a následně pomocí odvození vytvořit hotovou součást. Vzniknou tak dvě součásti. Jedna pro použití v sestavě, druhá pro výrobce formy.
Na odlitku kótovat jenom celkové rozměry, protože výsledný tvar je dán formou a pro toho, kdo bude vytvářet formu je podstatný model, který si "otiskne" do základu formy a pomocí nějakého CAM software vytvoří přímo NC program na její výrobu. Navíc si moc neumím představit, jak by se ty úkosy a rádiusy měly vlastně měřit a kontrolovat.
Na výsledném modelu potom určit základny pro obrábění a od nich zakótovat všechny obrobené plochy a otvory.
Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.kvě.2011
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
AM 2022, AIP 2022, Inv. Nastran, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 94
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:28
Ona norma připouští i technologický úkos nedělat vůbec a označit ho na výkrese značkou, popř. znaménkem +, -, pokud úkos materiál přidává, nebo ubírá. Napadá mě, jestli to není právě osvícený návod, jak to řešit, tj. vymodelovat jmenovitý rozměr a doplnit značku. Zajímalo mě právě, jak to řeší praxe technologů.
Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/úkosy.JPG



Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.kvě.2011
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
AM 2022, AIP 2022, Inv. Nastran, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 94
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:36
Děkuji, já ten Váš příspěvek našel, ale mně není úplně jasné, jak kótovat ty "celkové rozměry", např. třeba u toho nálitku na součásti, kterou jsem přiložil v prvním příspěvku. Potřeboval bych vidět nějaký reálný podklad pro výrobu. Řešením je ty technologické úkosy nemodelovat vůbec a jen je označit, ale pak bude problém vygenerovat správná data pro CNC (model, forma...).
Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1636
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:41
Já bych ten nálitek asi nekótoval vůbec. Jako celkové rozměry jsem měl na mysli délka x šířka x výška a to jenom pro představu, jak to má být veliké a pro kontrolu správné interpretace jednotek. Aby se nestalo, že to nakreslíte v milimetrech, ale vyrobí vám to v palcích a podobně. Protože při přenosu dat z jednoho SW do druhého se občas ty jednotky nepřenesou správně.
Zpět nahoru
issin Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.čvc.2015
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Inventor, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 600
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 13:47
Ještě je možné dohodnout se se slévárnou. Někdy se to řeší tak, že se pošle slévárně model hotové součásti a konstruktér, který vytváří formu si udělá přídavky a úkosy podle potřeby. Toto je někdy výhodné protože slévárna zná své možnosti a model odlitku vytvoří dle své potřeby a technologických možností.
Zpět nahoru
masa1 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 25.led.2006
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
Abaqus, NX, Inventor, AutoCAD 2018
Stav: Offline
Bodů: 387
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.pro.2019 v 08:21
Dobrý den.
Rozhodně nic nedokreslovat a nešvindlovat. Tím si na chvíli pomůžete, ale při první změně modelu se vám mohou náčrty rozbít a jen si přiděláte práci.
V pohledu nemusí být nic kótováno, ale může se hodit pro definici jednotlivých řezů. Chce to hodně řezů a detailů. Pro kótování dělat řezy ve stejných rovinách, v jakých byl kreslen tvořící profil kótovaného prvku.
Pro větší odlitky (jako například traverzy kovacích lisů, stojany válcovacích stolic) jsme dělali i 3 samostatné výkresy - pro odlitek, pro zkoušky a pro obrábění.
Mašek
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 8635:Analýzy výkonu GIS serveru Autodesk Infrastructure Map Server.
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,754 sekund.