Diskuzní fórum, poradna
CAD diskuze, rady, výměna zkušeností |
JTSK do WGS84 |
Odpovědět | Stránka 12> archiv |
Autor | ||
Romain
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 24.dub.2006 Lokalita: ČR (Pha) Používám: C3D 2019, Map3D2016, Infraworks, ReCAP Stav: Offline Bodů: 323 |
Téma: JTSK do WGS84 Zasláno: 05.čvc.2007 v 09:29 |
|
Dobrý den, poradíte mi někdo jak udělám transformaci celého výkresu, který je v systému S-JTSK do systému WGS84. A ješte jednu věc, v kategorii souřadných systémů CZECHOSLOVAKIA, CZECH REPUBLIC je asi 7 typů JTSK a který je ten správný?
|
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 06.čvc.2007 v 23:07 | |
Těžko. IMHO to přesně ani nejde.
|
||
binter
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Arkance Systems support Arkance Systems Přihlášen: 13.kvě.2005 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCAD Map, AutoCAD 360 Stav: Offline Bodů: 31 |
Zasláno: 10.čvc.2007 v 10:03 | |
Transofrmace výkresu se udělá pomocí dotazu - připojíte si výkres, který chcete převést, přiřadíte mu souřadný systém, přiřadíte souřadný systém aktuálnímu výkresu, do kterého dotazujete a spustíte dotaz na "vše".
Co se týče souřadných systémů je v tom sice trochu zmatek, ale jednoduše ty co tam mají připsáno LL nebo Lat Long nejsou ty pravé. Správný je pak jen jeden JTSK a musí mít kód: "Czech/JTSK.Krovak". Kód je to co se objeví po jeho výběru. Můžete ho tam také rovnou napsat a nevybírat.
Ještě bych rád upozornil, že ve verzích 2007 a starších je chybná definice JTSK a má jiný kód: CZ-S-JTSK, tak ten rozhodně nepoužívejte. Nyní je ukryt v kategorii starých systémů, ale zůstal tam z důvodu kompatibility. Pokud jste instalovali Map 2008 k existujícímu Mapu 2007, pak se může stát, že i ten nový Map 2008 pracuje se původními souřadnými systémy, proto si zkontrolujte ten kód.
|
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 10.čvc.2007 v 17:11 | |
Podle toho to vypadá, že nic jednoduššího ani není a Map je takřka geniální :-) Nemohl byste upřesnit, jak to dělá?
|
||
MichalO
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Diskutér Přihlášen: 14.bře.2005 Lokalita: ČR (Pha) Používám: Acad 2009 Stav: Offline Bodů: 76 |
Zasláno: 10.čvc.2007 v 17:29 | |
Pro podrobnější prostudování doporučuji tento odkaz. http://www.geospeleos.com/Mapovani/WGS84toSJTSK/WGS_JTSK.pdf
|
||
binter
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Arkance Systems support Arkance Systems Přihlášen: 13.kvě.2005 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCAD Map, AutoCAD 360 Stav: Offline Bodů: 31 |
Zasláno: 10.čvc.2007 v 17:50 | |
Ano máte pravdu, uživatelsky je to velmi jednoduché, bez ironie. Mezi JTSK a WGS84 lze převádět jednotlivé body, tedy dvojice souřadnic. Na tom se asi shodneme. Důkazem budiž využití GPS pro geodetické účely v Čechách. Existuje více metod jak se to dělá a lze dosahovat různé přesnosti, ale jak správně píšete jedná se o dva nesourodé systémy, takže neexistuje absolutně přesný přepočet. O návaznost entit si nemusíte dělat starosti, protože pokud přepočítáte bod na jedné entitě a stejný bod (v místě návaznosti) na druhé entitě, dostanete opět dvě stejné hodnoty. Je to pořád ještě matematika :-).
|
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 10.čvc.2007 v 19:41 | |
O to právě jde. Je rozdíl "matematické" JTSK a "skutečné" JTSK venku. Kdyby to bylo tak jednoduché, jak naznačuje Váš postup, nebude muset ČUZK vydávat seznam schválených programů použitelných pro transformaci. BTW v tipech odkazovaný ConvertCoord mezi nimi není.
To jenom aby si někdo nemyslel, že vezme výkres a na pár kliknutí ho bude mít ve WGS84. Měla by být někde uvedena i přesnost tohoto postupu.
Matematika je jedna věc, ale nikde není zaručeno, že všechny entity se napojují v transformovaném bodě. Např. pro jak velké území zaručíte, že průsečík dvou transformovaných čar bude stejný jako transformovaný původní průsečík? Nebo takový splajn - co udělá, když mu přetransformujete jednotlivé řídící body? :-)
|
||
KMachálek
Zasloužilý člen Přihlášen: 07.říj.2004 Stav: Offline Bodů: 175 |
Zasláno: 10.čvc.2007 v 20:59 | |
V tom PDF od "MichalO" je hezký popis vztahu popisovaných systémů souřadnic. Jednoznačná transformace je proveditelná. Problém převodu systémů souřadnic ale není jen český problém JTSK - Map sám vypisuje nabídku konverzí desítek různých systémů souřadnic. Je docela zajímavé čtení co všechno se různě po světě používá.
Přesnost převodu JTSK není absolutní, je to aproximace, ale stejný matematický vzorec a postup používají i jiné CAD a GIS programy převádějící JTSK. Bývá to opravdu docela standardní funkce "na pár kliknutí", nic zázračného ani nedůvěryhodného. |
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 11.čvc.2007 v 23:02 | |
Je, ale nemluvíme tady o matematickém JTSK.
Když myslíte...
Pak jsou ale všichni geodeti asi padlí na hlavu, když určují transformační klíče pro lokality, ve kterých měří, místo aby si měření "na pár kliknutí" převedli např. v MAPu.
|
||
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21489 |
Zasláno: 12.čvc.2007 v 21:12 | |
|
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 12.čvc.2007 v 22:12 | |
|
||
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21489 |
Zasláno: 12.čvc.2007 v 22:24 | |
Proč? Je to v relaci s přesností běžných GPS i podobné přesnosti jiných konverzních nástrojů.
|
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 12.čvc.2007 v 23:21 | |
|
||
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21489 |
Zasláno: 12.čvc.2007 v 23:46 | |
To chápu. Pak ale asi nepoužíváte klasické GPS a WGS84.
|
||
vknop
Zasloužilý člen . Přihlášen: 04.říj.2004 Lokalita: Czech Republic Stav: Offline Bodů: 181 |
Zasláno: 13.čvc.2007 v 00:14 | |
Co chápete pod termínem "klasická GPS"?
(U mě je to dvoufrekvenční geodetická souprava.)
|
||
Romain
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 24.dub.2006 Lokalita: ČR (Pha) Používám: C3D 2019, Map3D2016, Infraworks, ReCAP Stav: Offline Bodů: 323 |
Zasláno: 20.čvc.2007 v 07:36 | |
To znamená, že v 2007 je špatná definice JTSK a je nepoužitelná? A tedy funkce nastavení SOUŘADNÉHO SYSTÉMU JTSK je vlastně bezpředmětný.
|
||
binter
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Arkance Systems support Arkance Systems Přihlášen: 13.kvě.2005 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCAD Map, AutoCAD 360 Stav: Offline Bodů: 31 |
Zasláno: 20.čvc.2007 v 09:11 | |
Debata je tady o definici JTSK v Mapu 2008, který je první verzí přicházející se správnou definicí JTSK. V Mapu 2008 je definice JTSK správná a pracuje s přesností, kterou lze dosáhnout v sedmiprvkové transformaci, to je s maximální chybou kolem 40cm. Honza Binter
|
||
MichalO
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Diskutér Přihlášen: 14.bře.2005 Lokalita: ČR (Pha) Používám: Acad 2009 Stav: Offline Bodů: 76 |
Zasláno: 20.čvc.2007 v 09:45 | |
Prosím, hovořte o přesnosti PŘEVODU, nikoli přesnosti JTSK v Mapu, jinak to může někoho zmást.
|
||
Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk
Odpovědět | Stránka 12> archiv |
Přejít na fórum | Oprávnění fóra Nemůžete vytvářet nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete vymazávat vaše příspěvky v tomto fóru Nemůžete upravovat vaše příspěvky v tomto fóru Nemůžete vytvářet ankety v tomto fóru Nemůžete hlasovat v anketách v tomto fóru |
Stránka byla vygenerována za 2,328 sekund.