Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7587

CAD tip CAD tip # 12864:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Doporučení vhodných fontů pro AutoCAD - jaké písmo je nejvhodnější? Jaké jsou rozdíly? Na co si dát pozor?

A - odpověď Font popisuje tvar, způsob znázornění každého definovaného znaku textu. Základní důvod existence různých fontů je potřeba odlišit styly působení textu, jeho vnímání a čitelnosti (bezpatková a patková písma, skript písma, verzálková písma). Omezujícím kritériem může být např. povinný soulad s normami (SPZ, dopravní značky, železnice, strojově čitelné texty, OCR) nebo firemním stylem dané organizace.

Důležitým kritériem výběru fontu - zejména v češtině a slovenštině - může být dostupnost všech akcentových znaků (háčky, čárky, mäkčene), nebo dostupnost speciálních znaků (technické symboly, azbuka, asijské znaky...). Ve starších verzích AutoCADu hrálo roli i použité kódování národních znaků (Latin2, DOS852, azbuka, atd.) - takovým fontům se dnes vyhněte a používejte standardní Unicode fonty.

Pro vykreslování (zejména na starých perových plotrech) nebo pro následnou výrobu (např. gravírování) může být významný počet tahů tvořících font, použití oblouků, jeho obrysovost, obecně rychlost vs. složitost tvarů znaků (porovnejte SIMPLEX a GOTHICE).

Pro tabulky a situace, kdy je třeba zachovat nebo odhadnout šířku textu, bez ohledu na jeho obsah, volte neproporcionální fonty - tedy písma, kde znak "I" zabere stejnou šířku jako "M" (např. font COURIER, CONSOLAS, MONOTXT, ISOCT).

Pro vypalování nebo pro šablony pro nastříkání písmen volte stencil písma s můstky mezi oddělenými oblastmi (viz Tip 7276). Speciálním případem jsou fonty pro čarové kódy, braillovo písmo apod. (viz poznámka k distribuci DWG).

Z typografického hlediska je nesprávné měnit metriky písma (šířku znaků, sklon kurzivy) pomocí nastavení stylu v AutoCADu. Pokud potřebujete užší nebo kurzivní písmo, zvolte jiný font.

Tvar (vzhled) písma ale klidně i v AutoCADu volte takový, jaký byste použili třeba ručně nebo ve Wordu, v Powerpointu. Většinu požadavků na technické výkresy a jejich popisy splní font ISOCP, resp. ISOCPEUR (ten obsahuje plnou Unicode sadu znaků, např. i azbuku). S AutoCADem jsou dodávány ještě varianty ISOCP2 a ISOCP3 - ty mají menší rozteč řádků.

Pro AutoCAD můžete použít jakákoliv písma, ve formátech SHX nebo TTF (AutoCAD podporuje i OpenType písma založená na TrueType obrysech). Všechna písma TTF jsou z principu obrysová (v půdorysném pohledu jsou vyplněná). Jejich chování se může lišit v určitých případech, protože font TTF je zčásti obsluhován přímo operačním systémem. Např. publikování výkresu s texty do souboru formátu PDF nebo DWF může být odlišné. Text s SHX fontem je při tom převeden na vektory.

Pokud DWG výkresy předáváte spolupracovníkům, musí mít příjemce nainstalován stejný font - jinak byste musel písmo k výkresu přibalit. Pro zjednodušení distribuce DWG se proto omezte na základní, standardní písma dodávaná s produkty Autodesku, popř. ve Windows.

Pozn.1: pro přidání SHX fontu do AutoCADu jej stačí nakopírovat do aplikační podsložky FONTS, přidání TTF písma musíte provést ve Windows.

Pozn.2: nezapomeňte, že v AutoCADu obvykle nevolíte font přímo, ale přiřazujete jej stylu písma (PÍSMO) a teprve ten pak určuje vzhled vašeho textu.

ACADLT
100% *  CAD 
6.2.2021    3551×   FAQ  
autocad čeština font formát publikování šablona text výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD LT ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist