Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 2780

CAD tip CAD tip # 9015:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Oprava souřad. systému CzechJTSK/5.Krovak v Map/Civil 2013 a 2012.

A - odpověď V GIS aplikacích Autodesk řady 2012 a 2013 došlo k zařazení definice nového souřadnicového systému "CzechJTSK/5.Krovak" a odsunutí původní definice "Czech/JTSK.Krovak" do zastaralých systémů. Kromě obtížnějšího nastavení běžného systému Křovák tím mohlo docházet i k dalším komplikacím - zejména v serverových GIS aplikacích Autodesku.

Důsledky
  • Souřadnicový systém, který je v Čechách používán nejběžněji, bylo obtížné najít v dialogu souřadných systémů (bylo nutné překliknout na „zastaralé“ – deprecated)
  • Bohužel, pro standardní Oracle CS kód 2065 byl standardně použit (namapován) nový systém JTSK/5 namísto starého standardního JTSK. Přitom vaše data uložená v Oracle zůstala samozřejmě uložená pořád v tom starém.
  • Zmíněná interpretace systému Oracle 2065 tak mohla v některých případech způsobit vážné komplikace (posun geometrie) při práci v systémech Map 3D a AIMS (Map Server) provozovanými nad daty uloženými v Oracle nebo v jiných datových zdrojích
  • Podobné problémy mohly nastat i při kombinaci různých datových zdrojů, importů, WMS služeb, atd.
Řešení

Autodesk nyní uvolnil aktualizaci knihovny souřadnicových systémů (coordinate system, CS) jako tzv. "CS hotfix SR14.00" - viz Download. Tato nová knihovna CS přitom mění nejenom český CS, ale také řadu světových. Instalaci proveďte zazálohováním původního obsahu a nakopírováním do správné složky Geospatial Coordinate Systems - viz tip 9014. Složka je sdílena mezi Mapem, Civilem, AIMS.

Jako aktuální souřadnicový systém pro ČR je po aplikace tohoto patche verze 2012/2013 uveden "CzechJTSK/5b.Krovak", který již není označen jako zastaralý/deprecated, naopak jako zastaralé jsou označeny OBA výše zmíněné. Přitom nový systém „5b“ je identický starému známému Křovákovi. Nový systém je také výchozí intepretací pro kód Oracle 2065, což řeší výše popsané problémy.

Pro uživatele v českých podmínkách je tedy důležité ve většině případů pracovat ve verzích 2013 a 2012 s volbou nového systému CzechJTSK/5b.Krovak.

Příkaz MAPCSASSIGN v AutoCADu Map 3D 2013:

CS

Pozn.:
Nový souřadný systém (CzechJTSK/5b.Krovak) neodpovídá českému "JTSK 2005". 5B v názvu značí pouze vnitřní pojmenování (verzi) souřadnicového systému v produktech Autodesk.
CzechJTSK/5b.Krovak je ekvivalentem k oficiálnímu souřadnému systému S-JTSK / Krovak East North s EPSG kódem 5514, který nahrazuje (doplňuje) často používaný (a neoficiální) souřadnicový systém S-JTSK_Krovak_East_North s ESRI kódem 102067. Toto je důležité např. při připojování českých WMS služeb do produktů Autodesk. Jako zdrojový CRS zvolím tedy 5514 nebo 102067 a v přepsání CRS zvolím právě CzechJTSK/5b.Krovak.
Tip platí i pro Slovensko.

Viz též:
Který JTSK je ten správný v Mapu?
EPSG kódy souřadnicových systémů v ČR

Map2013Map2012Civil2013Civil2012TBAIMS
100% *  CAD 
9.1.2013    7959×  
civil dialog import instalace knihovna mapa
 
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist