Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5025

CAD tip CAD tip # 232:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Zkrácení výkresu - mám několikamegabytový výkres, ve kterém není "skoro nic" nakresleno. Jak jej zkrátit?

A - odpověď Především se přesvědčte, zda váš výkres neobsahuje zbytečné šrafury (zvláště pak ty rozložené!) či nepoužité bloky. Rozmrazte a zapněte všechny hladiny a zazoomujte na celý výkres. Nezapomeňte na výkresový prostor (rozvržení) - tyto entity vybíráte zvlášť. Zbytečné bloky a definice tabulek či symbolů pak vymažete příkazem ČISTI, resp. spíše -ČISTI (_-PURGE).

Může se stát, že ve výkresu máte i nějaké "neviditelné" objekty - těch se můžete zbavit jedině tak, že je nejprve zviditelníte. Mohou to být např.:

  1. texty nebo atributy obsahující pouze "mezery"
  2. plochy se samými neviditelnými hranami (např. z CADKONu)
  3. bloky obsahující pouze neviditelné atributy
  4. body s nízkou viditelností
Problému č.1 se zbavíte nastavením proměnné QTEXTMODE na hodnotu 1, problému č.2 nastavením proměnné SPLFRAME a problému č.3 pomocí proměnné ATTDISP. Problém č.4 řešte nastavením proměnných PDMODE na 3 a PDSIZE na 0. Dočasným nastavením těchto proměnných (a regenerací) dosáhnete zobrazení původně neviditelných objektů. Po úpravách vraťte proměnné na původní hodnoty.

POZOR - "obrovský" výkres může často obsahovat i další negrafické entity (custom objekty, dictionary, materiály ...) z nadstavbových aplikací nebo například z funkce filtry hladin (až stovky záznamů; častá příčina) nebo ve verzi 2008 uživatelská měřítka anotací (až tisíce záznamů) či ID registrovaných aplikací (RegApp, viz _-PURGE Regapp). Ty lze vymazat jimi odpovídajícími funkcemi (např. DeleteFilters, resp. automatické funkce odstranění filtrů ve verzi 2006 a vyšších, či DBXremSL pro odstranění měřítek, či další Purge utility - viz sekce Download a další tipy, popř. kontaktujte Helpdesk).

Ověřte si rovněž, zda bloky definované ve výkresu skutečně obsahují jen požadovaný symbol a nikoliv např. celý výkres. Platí i např. pro kótovací bloky jako jsou _DotSmall nebo _Open.

Pro odstranění nadbytečných definic typů čar vnesených z DGN (AutoCAD 2013/2014/2015) použijte DGNPURGE (viz Download), resp. -ČISTI , osamocená data.

Informaci o zmenšení počtu bytů souboru DWG najdete v Tipu 501, informaci o zmenšení velikosti výkresů z AutoCADu Architecture (Architectural Desktopu, ADT) v Tipech k ADT.

Užitečnou pomůckou pro výpis velikosti negrafických tabulek v DWG výkresu (a odhalení "nafouknutých" položek) je utilita DCOUNTS dostupná ke stažení na Helpdesk serveru.

ACADLTADTCivil
100% *  CAD 
30.6.1998    14156×   FAQ  
atribut autocad blok bod hladina materiál měřítko proměnná text výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist