Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5240

CAD tip CAD tip # 3484:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Publikování 3D modelů sestav Inventoru (přehled možností).

A - odpověď Autodesk Inventor nabízí mnoho způsobů publikování 3D modelů sestav. Publikovaná data jsou vždy řádově úspornější (menší), umožňují elektronický přenos (CD, e-mail, web) a chrání autorská konstrukční data uvnitř 'zdrojových' sestav.

Příjemce takto publikovaných dat pak nepotřebuje náročnou CAD aplikaci ani výkonnou CAD stanici. K uvedeným způsobům patří:

 1. Triviální možností předání konstrukčních dat je předání originálních souborů - pro jejich prohlížení postačí bezplatný Autodesk Inventor View (resp. Volo View, či Powered by VoloView) nebo některý z komerčních prohlížečů 3D dat Inventoru.
  www.cadstudio.cz/autodesk#Volo
  Inventor View

 2. Snad ještě triviálnější metodou publikování/vizualizace 3D modelů je jejich předání ve statickém formátu obrázků sestavy exportovaných z Inventoru (.BMP, .JPG, .TIF, .PNG), obrázků rozpadu sestavy anebo animace pohybu či rozpadu sestavy (.AVI), které lze vytvářet přímo funkcemi Inventoru.
  Tip 3477

 3. Již od Inventoru R9 lze snadno publikovat úsporné 3D DWF soubory (a DWFx), které lze zobrazovat (včetně struktury a vlastností součástí sestavy) pomocí bezplatné aplikace Autodesk Design Review (resp. DWF Viewer verze 5 a vyšší). Jde o ověřenou metodu offline publikování a prohlížení 3D dat Inventoru. Viz www.cadstudio.cz/dwf.

 4. Cloud viewer A360 (doporučeno pro online prohlížení a připomínkování) - možnosti rychlého interaktivního online prohlížení 3D souborů s využitím WebGL rozšiřuje web aplikace Autodesk QuickShare (nyní součást cloud služeb Autodesk A360). Cloud prohlížeč v Autodesk A360 dokonce umožňuje prezentovat jakýkoliv 3D CAD formát rovnou, nativně, bez nutnosti publikování do DWF. Viz podrobný postup a možnosti v tipu 8851.

 5. Nové možnosti interaktivního prohlížení sestav Inventoru, včetně online připomínkování, odměřování, kontroly kolizí a přesouvání jednotlivých komponent poskytuje cloud aplikace Autodesk Mockup 360 (součást licence Product Design Suite 2015/2016), s možností snadného publikování přímo z Inventoru.

  mockup

 6. V Inventoru vestavěnou možností publikování je i zápis 3D modelu do XML souborů formátu XGL, resp. komprimovaného ZGL (jen do verze 2018), nebo do formátu JT, též u 2D výkresových pohledů lze použít univerzální CAD publikační formát DWF.
  Tip 1389

 7. Komplexnějším systémem pro publikování CAD dat Inventoru prostřednictvím internetu nebo intranetu je starší Autodesk Streamline - ten využívá komprimovaný formát PTP/AMP/PNP pro publikování, prohlížení a pracuje i se strukturou sestavy. Publikovaná data lze prohlížet i pomocí Streamline Express Vieweru. www.autodesk.com/streamline

 8. Nadstavbová aplikace CADstudio VRML Translator umožňuje exportovat 3D data sestav Inventoru do formátu "virtuální reality" - VRML (.WRL). Prohlížeč lze vestavět do web stránek.
  viz ukázkový model (.WRL, 360k) a www.cadstudio.cz/vrmlout

 9. Pomocí jednoduché nadstavby lze do Inventoru doplnit jednoduchý způsob publikování 3D modelu bez potřeby prohlížeče - distribuovaný model má formu spustitelného EXE souboru s 'vestavěným' prohlížečem. Nevýhodou jsou bezpečnostní aspekty zasílání .EXE příloh e-mailem a cca 500kB 'přívažek' prohlížeče zasílaný s každým modelem.
  viz ukázkový model (.EXE, 1MB) a postup na VIP webu

 10. Sada aplikací ModelPress (Publisher, Viewer) firmy Informative Graphics umožňuje převést 3D sestavu Inventoru do velmi úsporného formátu .ISF resp. .3DF a ten pak prohlížet pomocí bezplatného prohlížeče. Prohlížeč lze vestavět do web stránek.
  www.modelpress.com

 11. Zajímavou alternativou je použití stereoskopických obrázků. Jednoduchá nadstavba Inventoru zajistí export stereoskopických obrázků sestav nebo modelů. Ty pak lze prohlížet s 3D efektem např. pomocí červenomodrých brýlí (anaglyfy), prokládaného řádkování nebo střídání půlsnímků v synchronizaci s 3D brýlemi s elektronickou závěrkou.
  viz postup na VIP Helpdesk webu, resp. viz CADstudio Anaglyf

  Prohlédněte si obrázek červeno-modrými brýlemi

 12. Exportem úhlově rozfázovaných rastrových pohledů sestavy (rendering) a jejich následným sestavením lze vytvářet interaktivní 3D scény, např. pomocí flash pluginu FSI - viz ukázka.

 13. Pro převod 3D modelu z Inventoru a dalších CAD aplikací do 3D verze formátu PDF můžete použít Inventor Publisher - viz tip 7946 (nebo zdarma viz tip 8688). Od verze 2017 je export 3D PDF již přímo funkcí Inventoru.

 14. Ve vyšších verzích Inventoru můžete nativní modely nebo tzv. Sdílené pohledy bezpečně sdílet pomocí cloudových služeb Autodesku.

 15. Od verze 2023 můžete 3D modely Inventoru publikovat do formátu USDz, který lze nativně prohlížet na mobilních zařízeních Apple nebo např. pomocí online prohlížeče USD (viz sekce Převodníky).

 16. Inventor Publisher můžete využít i pro publikování rozsáhlých CAD modelů sestav do úsporného formátu IPM, který lze interaktivně prohlížet na mobilních zařízeních (telefonech a tabletech) Android, iPhone a iPad - pomocí bezplatné prohlížečky "Inventor Publisher Mobile Viewer"

 17. Pro 3D zobrazení modelu pomocí jednoduchých "cardboard" 3D brýlí (na mobilu) můžete načtěte model z Inventoru přenést do Navisworksu neo AutoCADu a tam jej vyrenderovat v cloudu (Autodesk rendering) jako Stereo Panorama (v NW karta Render > System > Render in Cloud > Output Type > Stereo Panorama). Podle nastavení rozlišení vás to může stát určitý počet cloud kreditů. Následně dostanete odkaz na webovou stránku s panoramatem, na kterou se v telefonu podíváte přes 3D brýle ("virtuální realita").

 18. 3ds Max Interactive nabízí pokročilé možnosti přetvoření 3D modelu Inventoru na interaktivní 3D scény virtuální reality, včetně jejich prezentace na nejrozšířenějších headsetech pro VR (3D brýle).

 19. Inventor ETO a Configurator 360 jsou nejvyšší metodou zobrazení uživatelsky konfigurovatelných inventorových modelů sestav. Lze vytvářet zákaznické systémy s webovou prezentací konfigurovatelných výrobků, včetně interaktivního zobrazení parametrů, ceny, objednání, apod.

 20. Lze využít i kombinovaných metod a převést např. některý z výše uvedených formátů/modelů pomocí patřičných nástrojů do některého z dalších 3D formátů používaných pro publikování (panoramata, DirectX, Raider, Shockwave 3D, QuadriSpace...).

Viz též ukázka na blogu a stránka DWF.

Kontaktujte CAD Studio pro další informace o možnostech prezentace CAD sestav.

InventorInventor10Inventor2010Inventor2012Inventor2018Inventor2023
100% *  CAD 
17.12.2003    26458×   FAQ  
animace cloud export font formát inventor licence model obrázek prohlížeč převod publikování render sdílení sestava součást vlastnosti XML
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist