Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 9224

CAD tip CAD tip # 8851:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Publikování interaktivního 3D CAD modelu na web (Autodesk 360)

A - odpověď Jednou ze zajímavých funkcí web cloud služby "Autodesk 360" je internetový prohlížeč CAD modelů uložených ve web úložišti (původní technologie "QuickShare", nyní Forge Viewer). Vaše 3D modely z CAD aplikací Autodesku a v dalších podporovaných CAD formátech lze interaktivně prohlížet ve web prohlížeči na stolním počítači (popř. i na tabletu - pomocí Autodesk 360 Mobile), bez potřeby instalace jakéhokoliv plug-in doplňku. Pamatujte, že interaktivní práce s rozsáhlejším 3D modelem klade zvýšené nároky na výkon klientského počítače.

Vzhledem k tomu, že dokumenty uložené v cloudu Autodesk (Autodesk 360 nebo placená týmová úložiště) můžete volitelně nastavit i pro veřejný přístup, lze tento mechanismus využít i pro publikování 3D modelů vašich výrobků nebo projektů na vašich veřejných web stránkách či v produktovém katalogu.

Kromě prohlížení grafiky modelu lze v prohlížeči pomocí tlačítka Vlastnosti přistupovat i k publikovaným informacím o samotném modelu/projektu (verze, autor, datum), ale především i k informacím o jednotlivých prvcích modelu (materiál součásti, plocha střechy, materiál zdi) - stačí jej v prohlížeči vybrat ukazatelem (zkuste třeba střechu bytového domu viz níže).

Prohlížení WebGL/HTML5 modelů ve 3D je podporováno v posledních verzích web prohlížečů (a s grafickou kartou neblokující WebGL) - Google Chrome, Firefox 5.0 a vyšší (resp. Mozilla), Safari 5 a vyšší.

Pokud se vám v browseru Google Chrome nezobrazuje 3D obsah, máte zřejmě grafickou kartu, kterou Chrome nepovažuje za vhodnou pro 3D. Musíte jej přesvědčit ručně. Do pole web adresy napište about:flags nebo chrome://flags/ a pak klikněte na pole "Přepsat seznam softwarového vykreslování" (aktivovat); dole pak stiskněte "Spustit znovu". Ověřte rovněž zda nemáte nastavenu volbu "Zakázat knihovnu WebGL". Podobný problém ve Firefoxu řeší tip 8076.

Pozor, u free úložišť může být veřejná dostupnost dokumentu omezena na 30 dnů.

Příklad modelů z Fusion 360 (popř. Inventoru) a z Revitu (proveďte zoom out kolečkem myši - otáčejte k sobě, nebo posun středním tlačítkem), pro zobrazení může být potřeba se přihlásit na free účet Autodesk:

Viz další online 3D ukázky v nativních CAD formátech (Catia, Solidworks, STEP, IGES, IPT).

Pro vložení prvního modelu do této web stránky byl použit HTML kód (buď "Embed" nebo "Details"):
< iframe scrolling="no" frameborder="0" hspace="0" src="https://360.autodesk.com/Public/Details?hash=00fec6f0f0e14aa28360b6089eb7525d" width="640" height="480" allowtransparency="true" style="border: medium none;">< /iframe>

Publikování 3D modelů

Jak postupovat při publikování takovýchto modelů? Nejprve z vaší CAD aplikace publikujte 3D DWFx soubor (není potřeba u novějšího A360 Drive s přímou podporou CAD formátů), pokud možno včetně požadovaných metadat. Viz funkce Ulož jako, Export ... Např. v Inventoru použijte funkci I > Exportovat > Exportovat do formátu DWF a v možnostech nastavte např. tyto volby:

Výsledný DWFx soubor nahrajte (publikujte) do vašeho bezplatného účtu na stránce Autodesk 360 - viz tlačítko "Odeslat" (Upload), resp. - při aktualizaci - funkce Akce > Odeslat novou verzi. Klepněte na uploadovaný dokument v cloudu a v menu Akce zvolte Sdílet > Veřejné sdílení (Share > Public Sharing):

Poté v dialogu Veřejné sdílení přepněte "vypínač" na "I" (ano) a tlačítkem Vložit vygenerujte HTML kód pro vložení prohlížeče se zvoleným modelem na vaše vlastní web stránky (zároveň můžete vybrat velikost okna pro vložení - min. 640x480) - tento postup je podobný např. vkládání videa z YouTube:

Po vložení zkopírovaného kódu a zobrazení vaší web stránky pak již získáte interaktivní prohlížeč podobný jako na výše uvedených dvou příkladech.

Alternativně lze CAD modely zobrazovat jen pro přizvané osoby (účty) a jen v prostředí Autodesk 360 (ne na veřejných webech) - viz funkce "Soukromé sdílení". Pro přístup k zobrazení jsou potřeba práva "Zobrazit dokument" (platí i pro mobilní prohlížeč):

Při prohlížení si povšimněte možnosti zprůhlednění prvku, na který ukážete myší (zde např. střecha, jinak též např. součásti sestavy), a zobrazení jeho automatických vlastností - zde např. patro, plošná výměra, objem, konstrukce, fáze (z BIM projektu v Revitu):

Pro další informace o možnostech web publikování 3D modelů prosím kontaktujte CAD Studio.

DWGInvACADRevitmax
100% *  CAD 
10.10.2012    7290×   FAQ  
cloud export font formát fusion instalace inventor knihovna materiál model prohlížeč publikování sdílení sestava součást střecha účet
 
Související CAD produkty:
platí pro: DWG · Inventor · AutoCAD · Revit · 3ds Max ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist