Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 7266 
twiGIS - osvoboďte vaše mapová, CAD a BIM data
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoMěřítko

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
Dodo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 06.zář.2005
Lokalita: Czech Republic
Stav: Offline
Bodů: 5
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Měřítko
    Zasláno: 20.říj.2005 v 21:59
Je to asi hodně základní otázka, ale fakt to nemužu najít. Jak změním měřítko, aby se mi nezměnili hodnoty kot? díky
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.říj.2005 v 23:32
Doporučuji si nadefinovat vice stylu kot, ktere si pojmenujete dle meritka a kterym ve vlastnostech stylu - záložka "Prizpusobit" zadate Pouzit celkove meritko kot a např. pro 1:50 to bude 50. Jinak velikost kot ridi promena DIMSCALE.
 
S pozdravem
PepaR
Zpět nahoru
Dodo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 06.zář.2005
Lokalita: Czech Republic
Stav: Offline
Bodů: 5
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.říj.2005 v 00:11

Díky moc za radu, sice to bylo neco jiného, zvětšila se mi pouze výška textu, ale v záložce "primarni jednotky" je FAKTOR JEDNOTEK, ten přepíšu příslušným poměrem a účel to splní. Ale tohle přeci není standartní postup, musí existovat mnohem jednodušší řešení...

každopádně dík

Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.říj.2005 v 08:02

Jde o to, zda potřebujete změnit měřítko celého výkresu (pak postupujte dle rady PepyR) nebo jen části (tvorba detailu). Druhý případ ACAD přímo nějakým příkazem neřeší, dá se to nastavit přes systémové proměnné viz např.: http://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=1226&KW =M%EC%F8%EDtko nebo si dejte do vyhledávání heslo "měřítko", bylo to zde diskutováno mnohokrát. Otázku kótování detailu řeší poměrně uživatelsky příjemně profesně orientované verze či nadstavby (např. pro strojaře ACAD Mechanical)

Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2543
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.říj.2005 v 09:12
Původně odeslal(a) Dodo Dodo napsal(a):

Díky moc za radu, sice to bylo neco jiného, zvětšila se mi pouze výška textu, ale v záložce "primarni jednotky" je FAKTOR JEDNOTEK, ten přepíšu příslušným poměrem a účel to splní. Ale tohle přeci není standartní postup, musí existovat mnohem jednodušší řešení...

každopádně dík

Tak pozor - ujasněte si, co vlastně chcete

Primární jednotky/měřítko jednotek/faktor měřítka slouží k tomu, když chcete kótovat v jiných jednotkách, než je kresba vytvořena. Např. kreslíte v metrech (JTSK) a chcete mít hodnotu kóty v milimetrech - pak zadáte hodnotu 1000 (pro centimetry  100, atd...)

Vy jste ale v prvním příspěvku psal:  "Jak změním měřítko, aby se mi nezměnili hodnoty kot?" - To je trochu rozpor, ne ?

J. Mantlík

Zpět nahoru
Ferdinand Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2004 (EN) na Windows XP
Stav: Offline
Bodů: 1904
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.říj.2005 v 15:35
Původně odeslal(a) Dodo Dodo napsal(a):

Je to asi hodně základní otázka, ale fakt to nemužu najít. Jak změním měřítko, aby se mi nezměnili hodnoty kot? díky

Měřítko čeho?

-FerTh-
Zpět nahoru
Dodo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 06.zář.2005
Lokalita: Czech Republic
Stav: Offline
Bodů: 5
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.říj.2005 v 14:28
Měl jsem zkrátka na mysli, když nakreslím obdelník 100x200 a zjistím, že se mi nevejde na výkres, změním měřítko 1:2 a obdelník se mi překótuje na 50x100. Nyní to tedy řeším nastavením kótovacího stylu.
Zpět nahoru
Machacek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
BricsCAD, Cadkon MEP
Stav: Offline
Bodů: 719
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.říj.2005 v 14:32
ten obdélník byste měl kresli vždycky 1:1 a pak nastavovat ve výkresovém prostoru to 1:2. Pak by se Vám neprovedla změna kót. Akorát byste musel provést úpravu, aby kóty byly nastaveny v modelovém prostoru s písmem 2x větším.
Jiří Macháček

BricsCAD, Cadkon MEP
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2543
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.říj.2005 v 14:46

Proboha kreslete VŽDY 1:1 (ať už v metrech, milimetrech nebo třeba stopách) a měřítko řešte až při tisku

J. Mantlík

Zpět nahoru
Jan Pajerchin Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér
Avatar

Přihlášen: 18.čvc.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
ZWCAD, AutoCAD
Stav: Offline
Bodů: 78
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.říj.2005 v 15:34

Snáď len doplnok:

1. Kresiť v modelovom priestore 1:1
2. V kótovacom štýle nastaviť v karte Přispusobit - Měřítko kót dle rotvržení
3. Kótovať vo výkresovom priestore
4. Tlačiť z výkresového priestoru

Zpět nahoru
jirkacr Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 29.čvc.2005
Stav: Offline
Bodů: 34
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.říj.2005 v 13:25

Původně odeslal(a) Dodo Dodo napsal(a):

Měl jsem zkrátka na mysli, když nakreslím obdelník 100x200 a zjistím, že se mi nevejde na výkres, změním měřítko 1:2 a obdelník se mi překótuje na 50x100. Nyní to tedy řeším nastavením kótovacího stylu.

proměnná DIMLFAC a zadejte hodnotu

pro 1/2=2, 1/5=5 atd.........jinak to nejde

 



Upravil jirkacr - 25.říj.2005 v 13:27
Zpět nahoru
Kubíček Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
AutoCAD 2020 a Inventor 2020
Stav: Offline
Bodů: 102
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.říj.2005 v 13:30

Měřítka kót a čar (proměnné dimscale, ltscale)

Na počátku fy. Autodesk dávala velký prostor na to, aby si uživatelé volili způsob jakým kreslí co se týká hladin, čár, rámečků apod. Po rozdělení na jednotlivé obory: strojírenství, stavebnictví, GIS

a současně s probíhající normalizací a typizací jednotlivých dílů (bloků) dochází k tomu, že nástavby si v některých případech začnou tvrdě prosazovat své.

V případě Mechsoftu se to projevilo u některých dříve vytvořených Autolispovských prográmků, kdy se musí potom někdy hledat cesty jak to udělat, aby dříve vytvořené i nadále funfovalo. Dobrou otázkou k diskusi je i měřítko kót, proměnné dimscale a ltscale.

Vyjdeme-li, že budeme kreslit v modelovém prostoru 1:1 (ani tuto podmínku každý nedodržuje), potom můžeme:

  • vykreslovat přímo z modelového prostoru. Vložené razítko a rámeček (v případě, že jsou s každou akcí jiné) vložím do výkresu s měřítkem 50 (pro 1:50), 2 (1:2). Pokud jde o kótovací styl pojmenoval jsem kótovací styly podle použitého hlavního a vedlejšího např. "K1_50", "K1_20_5" (pro detaily s hlavním měřítkem 1:10 a měřítkem detailu 1:2). Pokud se týká proměnných, tak proměnná "DIMSCALE" je pro "K1_50" dána poměrem hlavního měřítka (pro 1:50 je DIMSCALE=50) a proměnná "DIMLFAC"=0.25 je pro " K1_20_5"ř. pro hlavní měřítko 1:20 a vedlejší měř. 1:5 … 5/20=0.25). Požadovanou velikosti písma se potom mění proměnná "DIMTXT"=2.5 (pro výšku písma 2,5 mm).

Stává se, že i během kreslení je potřebné změnit formát. Stačí vložit formát nebo a v příslušném měřítku změnit razítko. Pro nadefinování hladin, kótovacích stylů do stávajícího výkresu zmáčknu vlastní ikonku, která spustí Autolispovský program, který mi nadefinuje hladiny, nejčastěji používaná měřítka. Potom např. ve vlastnostech (ctrl +1) změním kótytak, že po následném vybrání měněných kót v příslušné kolonce změním styl kót. Obdobně se dá i ve vlastnostech po výběru myší změnit najednou výšku písma, zarovnání a jeho zarovnání. Pokud se člověk setká s tím ,že zákazník si navymýšlí vlastní kótovací styly a je tuto změnu provést na desítkách, stovkách výkresech v krátkém čase, potom po vytvoření potřebného stylu ( který je možné vytvořit i pomocí Autolispu podle předepsaných proměnných) je možné jiným Autolispovským prográmkem automaticky zhruba nahradit stávající kótovací styl požadovaným. Co se nepovede automaticky je potřebné doladit ručně. Změna kótovacího stylu se s výhodou dá použít v případě, kdy se stane, že dostanete výkres a jakmile do něj sáhnete např. rozbitím bloku nebo změnou měřítka, rozhází se i kóty.

  • Za úvahu stojí jak stanovit měřítko čar. Když se nastaví ltscale = 1, má to tu výhodu, že pokud používáme vlastní bloky, tak mají osy a neviditelné čáry správnou velikost. Nevýhodou je, že při otevření AutoCADu a pokud si toho člověk nevšimne, tak vykreslí výkres kde chybí rozlišení čar. Protože aspoň u mě AutoCAD Mechanical Power Pack 2002 si nutí nastavení ltscale podle měřítka. V posledních verzích AutoCADu má být práce s bloky vylepšena, bude asi záležet na tom, jak to vlastní manipulace bloky potom náročná.
  • Pokud ltscale = x kdy hodnota x se mění podle měřítka potom by zřejmě pro každé měřítko musel být příslušný blok, což se mi zdá být dost nepraktické.
  • Kreslení v modelovém prostoru a vykreslování v papírovém prostoru. Při kreslení ve výkresovém a modelovém prostoru je nutné navíc přepínat mezi výkresovým prostorem a papírovým a musíme zde navíc nastavit měřítko mezi oběmi prostory. Pokud dostanu cizí výkresy většinou jsou kresleny pouze v modelovém prostoru a jen někdy i ve výkresovém. Měřítko vloženého formátu a rámečku potom bude asi nejlepší kreslit v měř. 1:1.
  • Navíc pokud je složitější výkres a použiji několik rozvržení, tak se někdy stává, že AutoCAD má někdy problémy a zamrzne. Je fakt, že se průběžně vyvíjí jak hardware, tak i AutoCAD. To co u mě může být starším PC nebo neznalostí všech možností ACADu, se už nebude projevovat u novějších pracovišť s novější verzí ACADu.

Pokud má někdo lepší zkušenosti týkající se měřítek kót a čar týkající se nastavení dimscale, ltscale v souvislosti s používáním vlastních bloků a pokud toto řešení bude po zvážení i mě vyhovovat, rád se nechám poučit.

P.S.

  Dále bude asi záležet zda se kreslí ve 2D nebo ve 3D prostoru. Jak i reklama hlásá, tak AutoCAD je vhodný hlavně pro 2D prostor. Pro 3D prostor má být výhodnější Invertor. Já měl zatím jen přístup k ACADu už od R10 jsem se pokoušel něco smysluplného nakreslit ve 3D, záleží na zaměstnavateli a zákazníkovi, jakému prostoru dá přednost. Předpokládám, že kótování ve 3D bude též odlišné.

    Pro přenastavení kreslících parametrů používám delší dobu tlačítko spouštějící níže uvedený zdrojový soubor. Do stávajícího souboru jím načtu mnou požadované hladiny, kótovací styly, nastavení písma a co zrovna potřebuji. Je to v podstatě určitá alternativa k vložení výkresu s danými parametry. Pokud by to někoho zajímalo viz níže.


Připojené souborylsp2005-10-26_081446_NV_EGETEK-MECH_SKUT.lsp



Upravil Kubíček - 26.říj.2005 v 13:18
jku
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.říj.2005 v 14:23

Od jisté doby vykresluji - plotruji - zásadně z výkresového prostoru. Má to mnoho výhod

1. Veškeré ISO rámečky, legendy, razítka atd. mám jen v jediném měřítku, nemusím přemýšlet při vkládání, jak je mám zvětšit či změnšit a hlavně, mohu je jednoduše přetahovat z výkresu do výkresu, pokud to jde. Z výkresového prostoru vykresluji zásadně 1:1.

2. Další výhodou je možné natočení situace dle potřeby přímo v okně Výkresového prostoru, aniž bych musel situaci otáčet v modelovém a dělal si problémy se souřadnicemi a pod.

3. Také zdáním měřítka rámečku modelového prostoru ve výkresovém prostoru lehce vím výstupní mšřítko.

mám 1 : 1 vykresluji v 1 : 1 000

mám 1 : 2 vykresluji v  1 : 500

a logicky dál.

4. Přímo vidím, co se mi vlastěn vykreslí a mohu si to patřičně přizpůsobit, popř. pokud je to dlouhá nudle zkopírováním "OUŠKA" výkresového prostoru mám celé nastavení hotovo a jen posunu situaci ve modelovém okně a nemusím se trápit zadáváním plotrování v modelovém prostoru.

5. Navíc takto nachystaný výkres použiji při každém vykreslování bez nutnosti nového zadávání bez ohledu na to, co se mi v kresbě změnilo, ubylo, či přibylo. A to pro jak různé stupně PD, tak pro koncepty na projednání až po čistopisy.

6. A jakmile chci archiv v PLT, u plotru jen zadám tisk do souboru a mám PLT v adresáři který si určím.

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1615
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.říj.2005 v 14:55

Původně odeslal(a) Radim Cech Radim Cech napsal(a):

Od jisté doby vykresluji - plotruji - zásadně z výkresového prostoru. Má to mnoho výhod...

souhlas, take to tak delame ....

jen pti teto prilezitosti - spis je to asi uz nove tema....jak resit hladiny? casto se nam (obzvlast ve spechu) stava, ze posilame vykresy na tisk (nebo publish) bez toho, ze bychom je pred tiskem prohlizeli - takze kdyz nekdo v modelu vypne hladinu, nebo zalozi novou, tak se vytiskne vykres spatne - bud v nem neco chybi, nebo prebyva....zajimalo by mne, zda existuje nejake systemove reseni, jak tomu predejit. Vstupni podminka je, ze nemame pevne dany pocet hladin / kdyby byly vsechny predem definovane, nebyl by problem, tisklo by se ze specialniho dwg, do ktereho by byl "pracovni" soubor naxrefovany a v tom "tiskovem" dwg by se nastavilo, ktere hladiny maji byt zapnute/vypnute a pres VISRETAIN=1 by se nastaveni ulozilo...nam ale hladiny s postupem prace pribyvaji (ADT je vytvari samo po vlozeni noveho prvku) - vzhledem k poctu naxrefovanych vykresu potrebujeme mit hladin co nejmene, aby byl pri praci prehled...shrnuto: potrebuji zaridit, aby 1.) se ve vykresovem prostoru zobrazovaly hladiny i tehdy, kdyz jsou vypnute/zmrazene, tj. aby jejich viditelnost ridilo POUZE nastaveni "zmraz ve vyrezu"...2.) nove vytvorena hladina byla ve vsech existujicich vyrezech paperspace zmrazena...napada nekoho reseni?

dekuji

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.říj.2005 v 15:19

Já jsem zapoměl uvést ještě dvě důležité informace.

1. Ten výkres, ze kterého vykresluji, neobsahuje nic než rámeček, razítko, legendu. Všechny ostatní informace jsou přes xref ze zdrojových výkresů.

2. Při vykreslování se LTSCALE=1 a v těch zdrojových si můžu LTSCALE měnit podle libosti, jak potřebuji, s ohledem na výstupní měřítko.

Jinak VISRETAIN=1, čímž zajišťuji, že všechny změny jsou aktualizovány při otevření vykreslovacího výkresu.

To s tím zmražením, vypnutím a přidáním hladiny je skutečně problém. Jedno řešení máme, a to, že pokud mám ve výkrese něco, co má sloužit jen jako informace proí ostatní nebo i pro mne, tak je v hladině se neplotruje - vypnu symbol tiskárny. Jinak řečeno, neměl bych mít v příspěvku žádné vypnuté nebo zmražené hladiny. Tahle metoda se docela osvědčila, protože pokud chci ostatní koopernaty upozornit na nějaký problém, který mají respektovat nebo koordinovaně vyřešit, dám ho do svého výkresu - příspěvku ale hladinu vypnu z plotrování. Všichni to vidí, nemůžou se vymlouvat, ale v koordinačních situací, popř, dalších tiscích se tato poznámka neobjeví. Název nebo číslo hladiny je individuální.

 

 

 

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Mikemamm Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 26.dub.2005
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Autocad 2020 lt
Stav: Offline
Bodů: 731
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.říj.2005 v 23:07
Rozhodne je mnohem lepsi a prehlednejsi kreslit v modelu v meritku 1:1 a pote si v rozvrzeni zobrazit dane vyrezy z modelu v meritku, ktere Vam bude vyhovovat. Opravdu, jak tu ostatni tvrdi, ze vykresovy prostor ma spoustu vyhod, tak je to tak, naucte se radsi poradne s rozvrzenim a pote takove starosti jiz mit nebudete. Jinak co se jeste tyka kot a textu v modelu a rozvrzeni, tak bohuzel musite mit prednastavene styly textu a kot v pozadovanych meritkach, aby kdyz to budete davat do rozvrzeni, tak to melo spravnou vysku. Jinak jeste v rozvrzeni muzete lehce dodelavat dalsi vyrezy a dalsi texty atd atd .... OPRAVDU SE VYPLATI TISKNOUT Z ROZVRZENI
Zpět nahoru
Kubíček Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
AutoCAD 2020 a Inventor 2020
Stav: Offline
Bodů: 102
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.říj.2005 v 08:53

 

            



Upravil Kubíček - 26.říj.2005 v 13:19
jku
Zpět nahoru
Ferdinand Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2004 (EN) na Windows XP
Stav: Offline
Bodů: 1904
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.říj.2005 v 14:59
1. Dimension v Layoutech:
Dimstyle=ISO25
výška textu =2,5 mm; bude vždy stejná, protože při tisku  z Layoutu je tisknuto VŽDY 1:1 (tj. při různých formátech papíru A4...A0).
Problém=pokud chci posunout Viewport jinam, musím s tím tahat i kóty.
2. Ltscale:
Závisí na výstupu (měřítko při tisku)
ale PSLTSCALE=0
3. Layers
Již bylo probíráno - viz starší příspěvky.
4. Blocks
Již bylo probíráno - viz starší příspěvky.
Jinak souhlas s p. Mikemamm & p. Cech

-FerTh-
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 5570:VIPJak vytvořit odvozenou součást s nestejnoměrným měřítkem X/Y/Z ?
Tip 3820:VIPPřidání vlastního měřítka do seznamu měřítek výřezů.
Tip 2849:VIPJak v rohovém razítku IDW výkresu Inventoru snadno uvést celkovou hmotnost, objem sestavy nebo měřítko?
Tip 2124:VIPJak změnit měřítko výkresu pouze v jedné ose (jen X, jen Y, jen Z)?
Tip 11808:VIPJak přednastavit volbu "Stejná měřítka" v dialogu VLOŽ?
Tip 6935:VIPMakro pro získání měřítka strojařského rámečku.


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 2,409 sekund.