Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 9003

CAD tip CAD tip # 12681:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Gravírování nebo 3D tisk rastrových obrázků ve Fusion 360 - Image2Surface.

A - odpověď Častým požadavkem v CAM aplikacích je možnost gravírování obrázků - loga, symbolu, fotografie. Popř. obecnější úloha převodu rastrového obrázku na 3D model, 3D povrchovou plochu. Postup se může hodit i např. na promítnutí textury materiálu, např. struktury dřeva na skutečný reliéf povrchu 3D tělesa - např. pro účely 3D tisku.

V CAD/CAM aplikaci Autodesk Fusion 360 lze pro tento typ úloh využít add-in skript Image2Surface. Ten převede jasovou složku rastrového obrázku na Z-souřadnice vytvořeného 3D povrchu.

Příklad reliéfu dřeva (textura 3Kx3K pixelů):


Instalace a použití

Skript Image2Surface si můžete stáhnout z GitHubu ze stránky autora, Hans Kellner - Image2Surface. Použijte tlačítko Code > Download ZIP pro stažení celého projektu v Pythonu a JavaScriptu. Stažený ZIP soubor si rozbalte jako podsložku do složky Addins vašeho Fusion 360 (např. C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Autodesk\Autodesk Fusion 360\API\AddIns\; bez přípony "-Master").

Addins

Po spuštění Fusion 360 nyní najdete skript Image2Surface v nabídce Nástrojů (Shift+S) - Moje skripty. Pokud se v nabídce neobjeví automaticky, použijte tlačítko "+" a zvolte podsložku pluginu.

Skript spusťte (tlačítko Spustit, nebo menu Pomůcky > Doplňky > Show Image 2 Surface) a zvolte podkladový rastrový obrázek (PNG, JPG, GIF). Rozlišení obrázku omezte na max. 1000px (v novějších verzích Fusion můžete i několikrát větší) a zvolte dostatečně kontrastní, ideálně černobílý obrázek. V dialogu aplikace pak zvolte velikost pixelu a převýšení Z souřadnice výsledného povrchu. Jako formát povrchu ponechte OBJ (pokud budete chtít obrábět přímo mesh, zvolte naopak STL). Výsledkem importu je 3D povrchová plocha ve Fusion 360.

Claudia

Výsledný 3D povrch můžete následně gravírovat nebo 3D tisknout standardními CAM nástroji ve Fusion 360. Před tvorbou CNC kódu může být potřeba 3D síť převést na T-Spline povrch, popř. na objemové těleso. V menu 3D MODEL > Vytvořit zvolte Vytvořit volný tvar a pak v menu UTILITY zvolte Převod. Čtyřúhelníkovou síť převeďte na T-Spline (chvilku potrvá) a pak dejte DOKONČIT TVAR (také chvilku potrvá). Následně můžete vytvořit pomocný kvádr 3D polotovaru a funkcí Nahradit plochu v něm použít vytvarovaný gravírovaný tvar pro následné obrobení.

Claudia

Videoukázka úvodních kroků - použití skriptu:

Příklad 3D povrchu si můžete stáhnout jako F3D soubor z knihovny bloků - blok 20601 a příklady dřeva - blok 24279.

Další možnosti viz Tip 7423.

Fusion360
100% *  CAD,CAM 
26.7.2020    5101×   FAQ  
blok dialog formát fusion import instalace knihovna materiál model obrázek povrch převod souřadnice tisk
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: Fusion 360 360 ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist