Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7150

CAD tip CAD tip # 12535:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Tipy pro vzdálené využití software Autodesk, např. z domova, z home-office, z karantény. Domácí licence, sdílení dat, komunikace.

A - odpověď
Covid-19, Korona-virusŘada konstruktérů a projektantů nyní musí pracovat z domova nebo z jiného místa než ze své kanceláře. Zde je souhrn tipů pro efektivní využití licencí CAD/CAM a BIM softwaru Autodesk, popř. Arkance Systems (CAD Studia), při vzdáleném přístupu, mimo standardní firemní síť, možná i z jiného než firemního PC.

Získání a zprovoznění licence

Pokud potřebujete nainstalovat a aktivovat licenci software na další, např. domácí počítač, postupujte takto:
 • Nainstalujte požadovaný software. Instalační soubory najdete v odkazech na Trial verze na naší stránce cadstudio.cz/trial nebo na Autodesk Account nebo přes virtuální asistentku AVA. Pro technickou pomoc s instalací konktaktuje náš Helpdesk nebo veřejné diskuse na CAD Fóru. Po instalaci proveďte aktivaci licence:
  • Máte-li aktivní subscription jednouživatelské verze produktu Autodesk, nepotřebujete žádnou speciální aktivaci - stačí se prostě doma přihlásit vaším Autodesk ID. Váš software můžete standardně využívat až ze 3 různých PC (nikoliv zároveň).
  • Máte-li aktivní subscription víceuživatelské verze (resp. síťovou/NLM verzi), můžete si plovoucí licenci vypůjčit (až na 90 dnů) online (i např. přes VPN) z vašeho firemního serveru na váš off-line počítač, anebo také využít domácí licenci (viz Home Use níže). Výpůjčka licence je přímo funkce v dané aplikaci - např. v AutoCADu příkaz VYPŮJČILICENCI. Viz Tip 4017. Pokud charakter práce vyžaduje přímo používat plovoucí licence (přes VPN), bude pravděpodobně potřeba zvýšit hodnotu FLEXLM_TIMEOUT (viz Tip 5966).
  • Vlastníte-li trvalou licenci 2010 a vyšší (s Maintenance), vaši bezplatnou domácí licenci na domácí PC ("Home Use", HULA - domácí licence jako doplněk komerční licence, jeden z benefitů subscription/maintenance) si vyžádejte zde (budete potřebovat sériové číslo). Pro firemní PC stačí použít aktivaci (téže release) přes vaše sériové číslo.
  • Pokud potřebujete licenci bonus nástrojů CAD Studia, sami si ji vygenerujte na Helpdesku, nebo napište na Helpdesk na náš support.
 • Další možností je vzdáleně přistupovat k aplikaci běžící u vás ve firmě, přes vzdálenou plochu - Remote Desktop (RDP), TeamViewer, Citrix, apod. Výkon tohoto řešení ale bude omezený.
 • Nezapomeňte, že některé operace s CAD a BIM daty (prohlížení, připomínkování, schvalování...) můžete provádět i z webového prohlížeče nebo z mobilní aplikace - viz bezplatné nástroje AutoCAD Mobile (pro web a pro mobilní zařízení), BIM 360, Autodesk Drive, apod. Podmínkou je, aby tato data byla uložena v cloudu.
 • Autodesk nabízí dočasně zdarma (do 30.6.2020, prodlouženo) své nástroje pro spolupráci založené na cloudu, konkrétně komerční licence BIM 360 Docs, BIM 360 Design, Fusion 360, Fusion Team, AutoCAD Web, AutoCAD Mobile a Shotgun. Začněte stažením Trial verze - viz pokyny a FAQ.
 • Pokud atypický způsob využití vyžaduje krátkodobý havarijní nákup/doplnění dalších licencí, využijte okamžitý přístup k licencím Autodesk produktů (např. na 1 měsíc) dostupný na CAD eShopu.

Spolupráce a sdílení dat

Pro pracovní spolupráci s kolegy a klienty primárně využívejte online nástroje zavedené ve vaší společnosti. Nikoliv ale jen pouhý "společný síťový disk" - tam kromě pomalosti hrozí při vzdáleném přístupu i ztráta dat. Pokud vzdálený přístup neumožňuje bezpečně přistupovat ke všem vnitrofiremním prostředkům, využijte zabezpečené bezplatné nebo komerční nástroje - Autodesk cloud (Autodesk Drive, BIM 360, Fusion Team, apod.), Google Drive, Microsoft OneDrive, SharePoint apod. Pozor na bezpečnostní rizika různých narychlo ad-hoc sestavených FTP serverů, veřejných služeb typu Ulož.to, nebo nezabezpečeného zasílání příloh e-mailem. Řada bezpečnostních incidentů pochází z právě z havarijních a neodzkoušených řešení.
 • Velké CAD soubory a jejich xrefy (např. součásti sestav Inventoru) neotevírejte rovnou z firemních sdílených disků přes VPN - raději si je zkopírujte na lokální disk a pracujte na jejich kopiích.
 • Přes VPN můžete přímo přistupovat k souborům Vaultu ve vašem Vault Serveru (musí být otevřen přístup na port 80/443). Vault si automaticky vytváří a spravuje rychlé lokální kopie dle potřeby.

V oboru stavební projekce můžete například s výhodou využít platformu BIM 360 - viz tipy:

Komunikace, tým

"Přehnaně" komunikujte. Co byste v kanceláři jen sdělili kolegovi přes rameno a obvykle se neobtěžovali dávat do mailu, to při vzdálené spolupráci do onoho mailu pro kolegu/kolegy (nebo do online chatu) patří. Komunikace týmu je důležitá.

Výhodnější budou živé týmové komunikační prostředky (chat) - např. Skype for Business, Teams, Slack, neveřejný Twitter účet, apod.

Práce z domova má svá specifika - občas budete fungovat v nestandardní "kancelářské" hodiny, protože musíte práci skloubit např. s péčí o děti nebo o domácnost. Dejte kolegům vědět, kdy jste nebo budete online a kdy ne (sdílený kalendář, Skype for Business, apod.).

Máte-li plánovaný týmový meeting, zajistěte si, aby kolem vás nepobíhal štěkající pes, dítě nechtělo "umýt ručičky" a tchýně zrovna neprobírala plán nákupů.

CAD management, bezpečnost

I práce CAD managera se mění. Kromě samotné implementace vzdáleného týmového prostředí vás pravděpodobně mohou čekat další méně obvyklé úlohy nebo nestandardní nástroje - např. sledování času na zakázce, zajištění dostupnosti technické podpory v nestandardní časy, držení skladových počítačů pro případ závady, možná odložení centrálně řízených aktualizací software. Komplikací může být také vzdálené řešení expirace hesel, bezpečnostních certifikátů, nebo obnov subscription kontraktů, které padnou do doby odstávky běžné činnosti firmy.

Plánování zakázek může být komplikovanější - výpadky pracovních kapacit mohou být nečekané a rychlé.

Nesnažte se kontrolovat "pracovní dobu" svých podřízených. Home-office je založen na důvěře.

Využijte případného výpadku zakázek pro přípravu obnovy byznysu po krizi - příprava knihoven, firemních standardů nebo online školení nových technologií pomůže vaší budoucí produktivitě.

Uvnitř firmy zřejmě máte zálohování dat zajištěno. Ale postarejte se, aby uživatelé zálohovali cenná pracovní data i ze svých domácích počítačů při vzdálené práci. Výsledky práce by měly být alespoň jednou denně odeslány na firemní úložiště, aby byly k dispozici pro ostatní.

Pozor, zvyšuje s intenzita phishing a ransomware útoků, zneužívá situace, kdy lidé pracují často nestandardními nástroji a dostávají data nestandardními cestami - varujte uživatele.

Jak budete tisknout? Většina projektů se dá předat elektronicky, ale pokud vaše práce vyžaduje předání výtisku (2D nebo 3D), je třeba zajistit přístup k plotru nebo tiskárně.

Další zdroje

Řadu další zdrojů, bezplatných nabídek softwarových aplikací a cloud služeb najdete na webu CovidStartupKit.com.


Máte nějakou další radu pro vzdálenou práci a týmovou spolupráci? Nebo bojujete s nějakým technickým problémem? Ozvěte se v diskuzním fóru nebo v Autodesk poradně na Facebooku.

ACADLTInventorRevitCivilMaxMapCollectionBIM360Vault
100% *  CAD 
16.3.2020    6069×   FAQ  
autocad cloud fusion instalace inventor knihovna licence office prohlížeč sdílení sestava součást účet vault
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist