Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6906
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze
 

CAD zprávy

 
CAD-NEWS únor 2024
Nový a lepší Autodesk Fusion, změny Fusion Extensions
Únorový den s CAD technikem – bezplatná online konzultace pro vaši f
Krátká lednová sleva 15 % na Autodesk AutoCAD, AutoCAD LT a Revit LT
CAD-NEWS leden 2024
Získejte Autodesk Fusion se slevou 30 % a zafixujte si cenu až do ro
Další novinky Další CAD novinky
 

Partnerství

 
Textová CAD reklama
Na tomto místě může být i reklama na vaše produkty a služby! Kontaktujte nás.
IT CAD - časopis
BIMfo - BIM portál
F360 - Fusion portál
 

eShopCAD Shop

 
eShop: CAD produkty
Autodesk Fusion 360
CAD/CAM/CAE aplikace Fusion 360 - nejvýhodnější CAD/CAM
eLearning - Revit
eLearning kurz Revitu
Další produkty Další CAD produkty a mimořádné nabídky

Slovník Výkladový slovník CAD pojmů

 

CAD pojmy

 

.|3|A|B|C|Č|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Z|

Hledaný výraz:

.NET
Kolekce technologií a nástrojů firmy Microsoft pro snazší vývoj a použití přenositelných aplikací pro Windows a Web.
3ds max
Autodesk 3ds Max (dříve "3D Studio Max") - nejrozšířenější desktop aplikace pro fotoeralistické 3D vizualizace a animace; od divize Autodesk Multimedia (dříve Discreet) - viz www.cadstudio.cz/3dsmax
3DS
3DStudio - souborový formát aplikace 3D Studio (DOS). Je často používán pro výměnu vizualizačních a 3D modelovacích dat.
A360
Autodesk A360 - správa dokumentů v cloudu, včetně sdílení, prohlížení, týmové spolupráce, podpory více než 70 CAD formátů
AAC Solutions
Dřívější název společnosti CAD Studio, původního provozovatele této web služby
AAR
Autodesk Authorized Reseller - autorizovaný prodejce firmy Autodesk, dealer produktů Autodesku (též Value Added Reseller)
ACAD
viz AutoCAD
ACADA
viz AutoCAD Architecture
ACADE
viz AutoCAD Electrical
ACADM
viz AutoCAD Mechanical
ACAP
Autodesk Certified Animation Program - program certifikace plug-in aplikací pro 3ds max (původně 'Discreet Certified 3ds Max Plug-in Program')
ACC
Autodesk Construction Cloud - populární společné datové prostředí (CDE) pro týmovou spolupráci na BIM projektech v cloudu. ACC je platforma sjednocující specializované nástroje pro projekt stavby, její výstavbu a správu. Na ACC jsou založeny produkty jako Autodesk Docs, Build nebo BIM Collaborate Pro, nebo vývojářská platforma Forge.
ACIS
3D modelovací jádro (technologie) dříve používané AutoCADem a dalšími CAD aplikacemi. Z jádra ACIS vychází i geometrické 3D jádro Autodesk Shape Manager používané v aplikacích Autodesku pro objemové a plošné modelování. Textovou reprezentací je formát SAT. (Zkratka ACIS je z: "Andy, Charles, Ian's System")
ActiveX
Programátorské rozhraní a sada technologií a nástrojů firmy Microsoft pro komponentizaci Windows- a Web-aplikací a práci s objekty.
ACTM
ACTion Macro - souborový formát maker Záznamníku akcí (Action recorder) AutoCADu
adaptivní degradace
Metoda pro urychlení zobrazení 3D objektů. Při pohybu objektu nebo scény se geometrie dočasně zobrazí v rychlejším, zjednodušeném tvaru. Využíváno např. v Inventoru, 3ds max, atd.
ADC
viz DesignCenter
add-on lokalizace
jazyková lokalizace produktu formou doplňkové (např. české) instalace k jeho originální (např. anglické) verzi
ADE
AutoCAD Data Extension - původní nadstavbový modul Autodesku pro databázové operace a GIS v AutoCADu R12; jeho následovníkem byl Autodesk Map
ADI
Autodesk Device Interface - specifikace rozhraní pro tvorbu ovladačů periferních zařízení pro komunikaci s AutoCADem a dalšími produkty firmy Autodesk
AdLM
Autodesk License Manager - správce síťových licencí Autodesk (serverová licenční komponenta Autodesk aplikací) - FlexLM, dříve Élan.
ADMS
Autodesk Data Management Server - serverová komponenta pro Autodesk Vault, Productstream nebo Obsahové centrum Inventoru
ADN
Autodesk Developer Network - skupina Autodeskem autorizovaných vývojářů
Adobe Acrobat Reader
Bezplatná aplikace firmy Adobe pro zobrazování a tisk souborů formátu .PDF
ADP
ADP - souborový formát výkresů
ADSK
.ADSK - výměnný formát firmy Autodesk (od verzí 2010) založený na XML, používaný např. pro přenos 3D modelů Inventor - Revit - Civil 3D (ADSK = též burzovní symbol Autodesk)
ADT
viz Architectural Desktop
Advance Steel
Autodesk Advance Steel - aplikace pro 3D navrhování a projektování ocelových konstrukcí, efektivnější tvorbu výrobní dokumentace včetně NC kódů (www.cadstudio.cz/advancesteel)
AEC
Architecture, Engineering, Construction - obor architektury a stavebnictví
AECO
Architecture, Engineering, Construction, Operations - obor architektury, stavebnictví a provozu staveb
AGP
Advanced Graphics Port - hardwarové rozhraní pro grafické akcelerátory (karty)
AIMS
Autodesk Infrastructure Map Server - GIS server a nástroje pro přípravu, správu a publikování geoprostorových dat, využívající Oracle nebo SQL server (viz www.cadstudio.cz/topobase)
AiO
All-in-One (vše v jednom) - označení multifunkčních zařízení sdružujících většinou funkce tiskárny, skeneru, kopírky a faxu
AIP
viz Autodesk Inventor Professional
AIS
viz Inventor
AJAX
Asynchronous JavaScript and XML - skriptovací web technologie (klient/server)
aktivační kód
(též 'autorizační kód') - authorization code - sekvence znaků poskytnutá výrobcem software po prokázání nákupu dané licence programu; kód aktivuje tuto licenci a umožní tak další používání programu
AMD
Advanced Micro Devices - přední výrobce procesorů a grafických karet (dříve karet ATI)
AMDEU
AMDEU - Autodesk Manufacturing Data Exchange Utility - pomůcka pro převod CAD formátů v CAM aplikacích (viz ATF)
AME
Advanced Modelling Extension - původní nadstavbový modul Autodesku pro 3D modelování v AutoCADu R12; jeho následovvníkem byl AutoCAD Designer a Mechanical Desktop
animace
zdánlivý pohyb vytvořený pomocí po sobě rychle za sebou zobrazených snímků
ANSI
American National Standards Institute - americká instituce pro národní oborové standardy
antialiasing
Potlačení vjemu zubatosti šikmých a oblých hran v počítačové grafice. Dosahuje se přiřazením přechodových odstínů obrysovým pixelům.
AOTC
Autodesk Official Training Courseware - oficiální školicí materiály Autodesku
APF
(Aruba Packet File) souborový formát modelů aplikace Autodesk Showcase
API
Application Programming Interface - programátorské rozhraní pro řízení dané aplikace. Většinou ve formě knihoven, podprogramů a doprovodné dokumentace.
Application Manager
(nově: Desktop App) Systémová komponenta Windows upozorňující na aktualizace a subscription doplňky produktů Autodesk (2015 a výše)
APS
Autodesk Platform Services - vývojová platforma a API pro tvorbu samostatných web aplikací postavených na jádru Autodesk produktů a s využitím souborových CAD a BIM formátů Autodesk (dříve Forge)
Architectural Desktop
Autodesk Architectural Desktop (nyní AutoCAD Architecture) - architektonická a stavební aplikace Autodesku postavená na jádru AutoCADu (viz www.cadstudio.cz/adt)
ARKANCE
Arkance Systems s.r.o. - název společnosti provozující tuto web službu, dodavatel CAD/CAM/BIM/GIS řešení, globální Platinum Partner Autodesku
ARX
Autocad Runtime eXtension - soubor kompilované nadstavbové aplikace AutoCADu (většinou naprogramované v C++)
ASC
Autodesk Systems Center - systémové středisko Autodesku, partnerský statut autorizovaného prodejce firmy Autodesk
ASCII
American Standard Code for Information Interchange - mezinárodně používané kódování základní sady znaků anglické abecedy, čísel, interpunkčních znamének a dalších obvyklých znaků.
ATC
Autodesk Training Center - autorizované školicí středisko firmy Autodesk
ATF
ATF - Autodesk Translation Framework - jádro pro konverzi CAD formátů v CAM aplikacích a v Max/Maya
ATIL
Autodesk Technical Imaging Library - knihovna funkcí pro přístup k rastrovým obrázkům v AutoCADu a dalších programech Autodesku
AUGI
Autodesk User Group International - mezinárodní skupina uživatelů Autodesk produktů (www.augi.com)
AutoCAD
AutoCAD - obecná 2D/3D CAD aplikace firmy Autodesk; světově nejrozšířenější CAD program; editor DWG souborů a platforma pro nadstavbové aplikace (viz www.cadstudio.cz/autocad)
AutoCAD 360
AutoCAD 360 - mobilní a web verze AutoCADu pro Android, iPad a iPhone (Apple iOS), Mac a Windows využívající cloud technologie; DWG kompatibilní
AutoCAD Architecture
architektonická a stavební aplikace Autodesku postavená na jádru AutoCADu (dříve Architectural Desktop; viz www.cadstudio.cz/adt)
AutoCAD Civil 3D
AutoCAD Civil 3D - aplikace Autodesku pro pozemní stavitelství, zeměměřičství, zemní práce, liniové stavby a dopravní inženýrství postavená na jádru AutoCADu (viz www.cadstudio.cz/civil3d)
AutoCAD ecscad
AutoCAD ECSCAD - elektro-aplikace postavená na jádru AutoCADu. Doplňuje obecnou funkčnost AutoCADu o funkce kreslení elektrických schemat založené na projektové databázi. (viz www.cadstudio.cz/ecscad)
AutoCAD Electrical
AutoCAD Electrical - elektro-aplikace Autodesku postavená na jádru AutoCADu. Doplňuje obecnou funkčnost AutoCADu o funkce kreslení elektrických schemat, kontaktní pole, křížové reference a vazbu na Inventor Professional. (viz www.cadstudio.cz/acade)
AutoCAD LT
AutoCAD LT - obecná 2D CAD aplikace firmy Autodesk pro rýsování či příležitostné uživatele; jediná CAD aplikace 100% kompatibilní s DWG fomátem AutoCADu (viz www.cadstudio.cz/autocadlt)
AutoCAD Map
AutoCAD Map 3D - aplikace Autodesku pro mapování, práci s topologiemi, přípravu GIS dat (2D/3D/rastry, databáze) a tvorbu mapových knih postavená na jádru AutoCADu; FDO klient Oracle Spatial a ArcSDE (viz www.cadstudio.cz/map)
AutoCAD Mechanical
AutoCAD Mechanical - strojírenská aplikace Autodesku postavená na jádru AutoCADu. Doplňuje obecnou funkčnost AutoCADu o strojařské funkce, výpočty a katalogy normalizovaných součástí. (viz www.cadstudio.cz/acadm)
AutoCAD MEP
(dříve Autodesk Building Systems, ABS) - stavební aplikace Autodesku pro TZB projektování postavená na jádru AutoCADu
AutoCAD Plant 3D
AutoCAD Plant 3D - aplikace Autodesku pro návrh potrubních technologických celků postavená na jádru AutoCADu (viz www.cadstudio.cz/plant3d)
AutoCAD WS
AutoCAD WorkSpace/WebService (nyní AutoCAD 360) - mobilní a web verze AutoCADu pro Android, iPad, iPod a iPhone (Apple iOS) a Mac využívající cloud technologie
Autodesk
Autodesk, Inc. - přední světový výrobce software pro navrhování - CAD, GIS, multimedia (www.autodesk.com)
Autodesk Civil 3D
viz AutoCAD Civil 3D
Autodesk Desktop App
(Počítačová aplikace Autodesk) Systémová komponenta Windows upozorňující na aktualizace a subscription doplňky produktů Autodesk (2017 a výše)
Autodesk Forge
Autodesk Forge - vývojová platforma a API pro tvorbu samostatných web aplikací postavených na jádru Autodesk produktů a s využitím souborových CAD a BIM formátů Autodesk - nyní Autodesk Platform Services (APS)
Autodesk ID
jednotný identifikátor uživatele - uživatelský účet Autodesku umožňující přístup k zabezpečeným web službám (zřízení je zdarma)
Autodesk Impression
ilustrační grafická aplikace vytvářejíci "kreslené" výstupy asociativní s CAD daty formátu DWG a DWF (viz www.cadstudio.cz/impression)
Autodesk Map
viz AutoCAD Map
Autodesk Platform Services
viz APS
Autodesk Raster Design
AutoCAD Raster Design (dříve 'CAD Overlay') - nadstavbová aplikace Autodesku nad AutoCAD (Map, ADT...) pro editaci, převod a zpracování rastrových dat (např. scannované výkresy či fotogrammetrické obrázky)
Autodesk Revit
viz Revit
Autodesk Simulation
AutoCAD Simulation - CAE aplikace Autodesku pro nelineární statické a dynamické analýzy, simulace a optimalizace 3D modelů (viz www.cadstudio.cz/simulation)
AutoLISP
viz LISP
autorizační kód
viz aktivační kód
AutoSketch
Nejjednodušší CAD aplikace firmy Autodesk, 2D kreslicí (drafting) program
axonometrie
technika kreslení reprezentující trojrozměrné objekty na dvojrozměrném médiu (papíře); vertikální rozměry jsou v měřítku, diagonální směry jsou zkreslené (izometrická, dimetrická a trimetrická projekce)
BBS
Bulletin Board System - starší technologie textově orientovaných interaktivních služeb dostupných vytáčenou telefonní linkou a modemem
Be.Smart
Be.Smart - název produktové rodiny aplikací společnosti ARKANCE
benchmark
Program pro testování výkonu, rychlosti, kompatibility daného zařízení, aplikace či dat.
BIM
Building Information Modeling - technologie informačního modelu budovy pro architektonické a projekční CAD aplikace (např. Autodesk Revit); řeší tvorbu a využití koordinovaných, vnitřně konzistentních a počitatelných informací o stavebním projektu - pro architekty, projektanty, statiky, stavitele i vlastníky budovy (viz www.cadstudio.cz/bim)
BIMfo.cz
web portál věnovaný praktickému využití BIM technologií v české a slovenské projekční a stavební praxi - www.bimfo.cz
BIMforMe
(též BIM4me, B4M) cloud aplikace firmy CAD Studio pro správu BIM dat - např. správu majetku (CAFM) - viz www.cadstudio.cz/bimforme
BIOS
Basic Input/Output System - základní program pro spuštění počítače (operačního systému), obvykle v paměti ROM/EEPROM na základní desce PC
bitmapa
rastrový obrázek, resp. jeho reprezentace v paměti počítače jako pole pixelů
BOM
(Bill Of Materials) - kusovník, rozpiska
BPEJ
Bonitovaná Půdně-Ekologická Jednotka
BPJ
Batch Print Job - definiční XML soubory úloh dávkového tisku v Autodesk Design Review
Bpv
Balt po vyrovnání - výškový systém v mapování
BSOD
Blue Screen Of Death - modrá obrazovka zobrazená při pádu operačního systému Windows
buildingSMART
(dříve IAI) nezávislá mezinárodní organizace udržující mezinárodní standardy, např. certifikace IFC podle principů openBIM, osobní certifikáty znalostí BIM apod.
Buzzsaw
Autodesk Buzzsaw - název web služby firmy Autodesk pro správu a komunikaci dokumentů stavebních projektů (ProjectPoint)
BYOL
BYOL - Bring Your Own License - způsob licencování softwaru, kdy přizvaná strana projektu může využívat svou vlastní licenci pro přístup k různým projektům
BYOS
(Bring Your Own Subscription) - využití vlastního předplatného cloud produktu (namísto subscription hostitele) při přizvání k týmové službě (hubu), např. BIM 360 Design
C#
(C-sharp) moderní, objektově orientovaný programovací jazyk pro tvorbu aplikací pro platformu Microsoft .NET (viz)
C++
Kompilační, objektově orientovaný programovací jazyk založený na jazyce C
CAD News
Pravidelný měsíční bulletin novinek společnosti CAD Studio (dříve X-News) - viz www.cadstudio.cz/cadnews
CAD Studio
CAD Studio s.r.o. - nyní ARKANCE - název společnosti provozující tuto web službu, dodavatel CAD/CAM/BIM/GIS řešení, Platinum Partner Autodesku
CAD Studio BBS
Starší typ elektronické přístupové služby poskytovaný provozovatelem tohoto serveru - nyní na internetu - helpdesk.cadstudio.cz (viz též BBS)
CAD
Computer Aided Design - počítačem podporované navrhování - zkratka označující software (nebo obor) pro projektování či konstruování na počítači
CADVault
Aplikace firmy CADLock pro ochranu a řízení přístupu k obsahu DWG výkresů AutoCADu (viz www.cadstudio.cz/cadvault)
CAE
Computer Aided Engineering - počítačem podporované konstruování - zkratka označující software (nebo obor) pro technické výpočty a navrhování (simulace, testování, analýzy MKP/FEM...)
CAFM
viz FM
CALS
Computer aided Acquisition and Logistics Support - rastrový souborový formát
CAM
Computer Aided Manufacturing - počítačem podporovaná výroba - zkratka označující software (nebo obor) pro řízení či automatizaci výroby, např. obráběcích strojů, robotů
cartridge
tisková patrona, hlava - používáno v souvislosti s tiskovými náplněmi inkoustových nebo laserových tiskáren
CC
viz Obsahové centrum
CDE
(Common Data Environment) - společné datové prostředí pro BIM spolupráci a výměnu dat - 3D model, negeometrická data, dokumenty, procesy
C-Dilla
Licenční technologie firmy C-Dilla Ltd. používaná mj. pro ochranu lokálních licencí starších verzí AutoCADu (2000i/2002), 3ds max a dalších aplikací firmy Autodesk
CDM
(Common Data Model) - společný datový model pro BIM spolupráci a výměnu dat - 3D model, negeometrická data, dokumenty, procesy
CGI
(Computer Generated Image) - obrázek vygenerovaný počítačem, obecné označení digitální vizualizace; (Common Gateway Interface) - rozhraní pro předávání web požadavků jiné web aplikaci či skriptu
CIP
(Customer Involvement Program) - Program zapojení zákazníků - funkce pro sledování statistických dat o využívání Autodesk aplikací
CIS/2
(CIMSteel Integration Standards) - souborový formát pro výměnu modelových dat projektů ocelových konstrukcí, založen na STEP (ISO 10301)
Civil 3D
viz AutoCAD Civil 3D
clipboard
(Windows Clipboard) - Schránka Windows, slouží k přenosu metadat (textu, obrázků, ...) mezi jednotlivými aplikacemi Windows (Copy/Paste)
CMMS
Computerized Maintenance Management Software - systémy řízení údržby (viz též Facility Management a EAM)
CMYK
Cyan, Magenta, Yellow, BlacK (azurová, purpurová, žlutá černá) - barevný model používaný pro reprezentaci odstínů barev při tisku
CNC
Computer Numerical Control - řízení obráběcího stroje počítačem, resp. programem
COBie
(Construction into Operation of Building information exchange) - strukturovaný datový formát zaměřující se na hmotná aktiva BIM projektů, nikoliv geometrii, např. pro správu majetku, dodávky stavby, apod. (podmnožina datových struktur IFC)
codepage
kódová stránka - znaková sada určená pro určitý jazyk či region (typicky tabulka 256 znaků)
COGO
COordinate GeOmetry - metody určování souřadnic bodů a čar používané v geodézii (směr, staničení, vyrovnání...)
COLLADA
(COLLAborative Design Activity) výměnný formát pro grafické 3D aplikace (specifikace Sony/Khronos). COLLADA soubory .DAE jsou založeny na XML. Formát je podporován i firmou Autodesk.
Collection
Collection - zvýhodněná sada propojených aplikací Autodesk pokrývající určitý obor projektování či konstruování (viz www.cadstudio.cz/collections)
Combustion
(Autodesk Combustion) - Aplikace pro firmy Autodesk pro filmovou grafiku, kompozice a vizuální efekty
Computer Aided Design
viz CAD
Content Center
viz Obsahové centrum
CPU
Central Processor Unit (centrální procesorová jednotka) - základní jednotka počítače, procesor
CPV
(Common Procurement Vocabulary) - oborový klasifikační kód - viz např. www.cpv.cz
crack
neoprávněné narušení zabezpečení ochrany programu nebo systému, jeho integrity nebo systému jeho registrace/aktivace
crossgrade
viz crossupgrade
cross-grade
viz crossupgrade
crossupgrade
křížový upgrade - povýšení určité softwarové aplikace na aktuální verzi _jiné_ aplikace (zpravidla téhož výrobce)
CRT
Cathode Ray Tube - technologie "skleněných" vakuových obrazovek počitačových monitorů a TV přijímačů
CS+
(CAD Studio Plus) rozšířená technická podpora plus doplňkové bonus utility, implementační dokumenty, knihovny, styly a další materiály dodávané exkluzivně s CAD aplikacemi Autodesk od firmy CAD Studio (www.cadstudio.cz/csplus.asp)
CSV
Comma-Separated Values - čárkou oddělené hodnoty, formát textového souboru se seznamem či tabulkou dat
CTB
Color TaBle - tabulka barevně závislých stylů vykreslování (viz též STB)
CUI
Custom User Interface - XML soubor s definicí nabídek (menu) AutoCADu (verze 2006 a výše), nahrazující soubory MNU, MNS, MNC
ČKAIT
Česká Komora Autorizovaných Inženýrů a Techniků (profesní komora)
ČSN
Česká Státní Norma (technická norma)
dbConnect
dbConnect je modul AutoCADu umožňující propojení výkresu s externími databázemi
DBX
AutoCAD Database Extension Component - uživatelské rozšíření typů objektů pro výkresovou databázi AutoCADu (DWG)
DCC
Digital Content Creation - vytváření digitálního obsahu, např. digitální zpracování videa či speciálních efektů (např. aplikace 3ds max, maya)
DCL
Dialog Control Language - formát souboru definice dialogových panelů AutoCADu ("Proteus")
DDS
DirectDraw Surface - souborový formát pro ukládání textur a kubických map okolí, používaný ve vizualizacích (formát firmy Microsoft)
Design Accelerator
Inventor Design Accelerator - funkční rozšíření Autodesk Inventoru (od R10 součástí Inventoru), bývalý Mechsoft pro Inventor
Design Review
Autodesk Design Review - aplikace pro prohlížení, připomínkování, odměřování, tisk a správu DWF souborů (publikovaná 2D/3D CAD data); dříve DWF Composer - viz www.cadstudio.cz/dwf
Design Suite
Design Suite - zvýhodněná sada aplikací Autodesk pokrývající určitý obor projektování či konstruování (viz www.cadstudio.cz/designsuite)
DesignCenter
DesignCenter - komponenta AutoCADu pro vyhledávání, zobrazování a manipulaci s obsahem výkresů (Ctrl+2)
DesignJet
(HP DesignJet) - velkoformátové tiskárny (LFP), kopírky a plotry firmy HP; světově nejprodávanější typ velkoformátových tiskových zařízení
DGN
proprietární formát souborů CAD aplikace Microstation (podporován např. i v Autodesk Map 3D)
DIESEL
Dumb Interpretively Evaluated String Expression Language - jednoduchý interpretační makrojazyk v AutoCADu a AutoCADu LT
digitizer
viz tablet
digitizér
viz tablet
Direct3D
Direct3D je API rozhraní v Microsoft Windows (částečně i v Xbox), součást DirectX API. Slouží k zobrazení a manipulaci 3D grafických objektů. Funkce Direct3D jsou podporovány téměř na všech grafických kartách s 3D akcelerátory určených pro Windows.
DirectX
Rozhraní a knihovna funkcí (API) pro 2D a 3D grafické operace a manipulaci s objekty na 32bitové platformě Microsoft Windows. Urychluje operace využitím hardwarové podpory grafických karet. Standard DirectX obsahuje funkce Direct3D, DirectSound, DirectDraw, DirectVideo, DirectPlay a DirectInput.
dithering
Rastrování - vytvoření daného odstínu namícháním rastru bodů (pixelů, teček) v nejbliších barevných odstínech. Používá se pro zdánlivé zvýšení počtu barev na 256barevných zařízeních nebo odstínů šedé na černobílých zařízeních.
DKM
Digitální Katastrální Mapa - např. ve formátu VKM
DLL
Dynamic Link Library - soubor dynamické knihovny pro Windows aplikace
dlouhé transakce
long transaction - transakce v GIS aplikacích, které pracují s relativně statickými daty, např. konverze dat, správa mapy, alternativní analýzy
DMS
Document Management System - systém pro elektronickou správu dokumentů (viz EDM)
DMT
Digitální Model Terénu - matematický model povrchu terénu vypočtený ze vstupních bodů nebo hran; většinou reprezentován trojúhelníkovou nebo čtvercovou sítí
DMÚ
Digitální Model Území
dpi
dots per inch - bodů na palec - jemnost tisku či zobrazení vyjádřená v počtu bodů na jeden palec (inch)
DPS
Dokumentace pro Provedení Stavby - projektová dokumentace (fáze stavebního projektu)
Drag-and-Drop
Táhni a pusť - metoda přesunu objektů pomocí myši.
DreamColor
viz HP DreamColor Technologies
driver
softwarový ovladač zařízení počítače (tiskárna, myš, grafická karta, ...), doplňkový modul pro operační systém
DRM
Digital Rights Management - technologie pro ochranu zájmů vlastníků obsahu (např. autorských práv) v digitálních souborech a datech (audio, video, elektronické dokumenty)
DSP
Dokumentace pro Stavební Povolení - projektová dokumentace (fáze stavebního projektu); též Digitální Signální Procesor
DTMM
Digitální Technická Mapa Města - též jako VF DTMM - výměnný souborový formát s reprezentací technické mapy města
DTP
DeskTop Publishing - příprava publikování tištěných dokumentů na počítači
dual-core
dvoujádrové CPU kombinuje dva nezávislé procesory (včetně jejich cache pamětí a cache řadičů) na jediném čipu
DUR
Dokumentace k Územnímu Řízení - projektová dokumentace (fáze stavebního projektu)
DVB
Drawing Visual Basic - projektový soubor nadstavbové aplikace AutoCADu naprogramované ve VBA
DWF
Design Web Format™ je komprimovaný formát souborů pro elektronické publikování 2D a 3D návrhových dat. Umožňuje chránit datový obsah, pracovat s hladinami, pohledy, měřítkem, vlastnostmi CAD objektů. Podporuje publikování více listů i typů souborů v jednom DWF balíčku.
DWF Composer
Autodesk DWF Composer (nyní Autodesk Design Review) - aplikace pro připomínkování, odměřování, tisk a správu DWF souborů (publikovaná 2D/3D CAD data) - viz www.cadstudio.cz/dwf
DWF Viewer
Autodesk DWF Viewer - aplikace pro prohlížení a tisk DWF souborů (publikovaná 2D/3D CAD data)
DWF Writer
Autodesk DWF Writer - tiskový ovladač pro Windows umožňující tisk z libovolné Windows aplikace přímo do souboru DWF (volně ke stažení)
DWFX
Rozšířená verze formátu DWF založená na Microsoft XPS; DWFx soubory lze nativně prohlížet ve Windows 7 a Vista.
DWG TrueConnect
Technologie Autodesku pro integraci 2D a 3D návrhů a asociativní sdílení výkresů Inventoru a AutoCADu v jediném souborovém formátu DWG
DWG
DraWinG - binární formát souborů výkresů AutoCADu. De-facto standard pro reprezentaci CAD dat. Formát specifikovaný firmou Autodesk.
DXF
Drawing Interchange Format - textový formát souborů výkresů AutoCADu. De-facto standard pro reprezentaci CAD dat v otevřeném (Autodeskem publikovaném) formátu. Textová podoba formátu DWG. DXF formát existuje i v komprimované binární podobě.
DXP
Digital eXchange Package - soubor definice úlohy z Océ Publisher
DZS
Dokumentace pro Zhotovitele Stavby - projektová dokumentace (fáze stavebního projektu)
EAGLE
Autodesk EAGLE - aplikace pro navrhování elektronických schemat a plošných spojů (PCB) pro Win/Mac, součást Fusion 360 (viz www.cadstudio.cz/fusion360)
EAM
Enterprise Asset Management - systémy pro správu podnikového majetku (viz též CMMS)
ECW
Enhanced Compression Wavelet - rastrový obrázek ve formátu komprimovaném vlnkovou kompresí
EdgeLine
HP EdgeLine - technologie velkoobjemového inkoustového tisku využívající stacionární tiskovou hlavu
EDM
Electronic Document Management - elektronická správa dokumentů (též Engineering Data Management)
EDU
EDUcational - výukový; např. výuková verze (licence) programu
EMEA
Europe, Middle-East, Africa - označení regionu Evropy, Středního Východu a Afriky
environment
viz proměnná prostředí
Envision
GIS aplikace firmy Autodesk pro analýzu GIS dat (vektory, rastry, databáze, texty) z různých datových zdrojů (dříve "OnSite Desktop")
EPC
Engineering, Procurement, Construction - obor výrobních, dodavatelských a konstručních firem
EPIC
Explicitly Parallel Instruction Computing - technologie zpracování instrukcí použitá např. u procesorů Intel IA-64
ETR
Extra Territory Rights - oprávnění využívat licenci i mimo region, ve kterém (a pro který) byla zakoupena
EULA
(End-User License Agreement) - licenční smlouva koncového uživatele softwarové aplikace
EWS
Embedded Web Server - služba web serveru implementovaná v síťových tiskárnách HP a dalších síťových periferních zařízeních
Express Tools
Sada doplňkových nástrojů rozšiřujících funkce AutoCADu. Je nutná samostatná instalace této sady.
F3D
souborový formát CAD/CAM dat aplikace Autodesk Fusion 360
Fabrication
Autodesk Fabrication - rodina aplikací pro výrobce komponent technických zařízení budov (viz www.cadstudio.cz/fabrication)
Facility Management
viz FM
FAQ
Frequently Asked Questions - často kladené otázky
FBK
Field BooK - souborový formát popisu bodů (geodetického zápisníku) specifikovaný firmou Autodesk (resp. dříve Softdesk)
FBX
Autodesk FBX je multimediální výměnný formát pro 2D/3D, video a audio data
FCS
First Customer Shipment (dodávka prvnímu zákazníkovi) - oficiální termín uvedení produktu na trh
FDO
Autodesk Feature Data Objects - sjednocující rozhraní (API) pro přístup k datovým objektům GIS - ať pocházejí z CAD souborů nebo relační databáze (např. Oracle)
FEA
Finite Elements Analysis - Analýza metodou konečných prvků (MKP/FEM) - viz FEM
FEM
Finite Elements Method - Metoda konečných prvků (MKP) - způsob zjednodušeného analytického výpočtu (např. zatížení, deformací) rozložením objektu modelu na malé jednoduché části.
FGDC
Federal Geographic Data Committee - Americký federální výbor pro geografická data
firmware
systémové programové vybavení daného zařízení, vestavěné v pevné (často reprogramovatelné) paměti zařízení; řídící software základních funkcí zařízení
flex token
Flex Token je "měna", předplacené kredity pro flexibilní úhradu licencí a cloud služeb produktů Autodesk (viz www.arkance-systems.cz/flex)
FlexLM
Serverová licenční technologie firmy Macrovision používaná mj. i pro distribuci, správu a ochranu síťových plovoucích lokálních licencí AutoCADu, Inventoru, Revitu, 3ds max a dalších aplikací firmy Autodesk (nyní FlexNet)
FlexNet
Serverová licenční technologie firmy Macrovision používaná mj. i pro distribuci, správu a ochranu síťových plovoucích lokálních licencí AutoCADu, Inventoru, Revitu, 3ds max a dalších aplikací firmy Autodesk (dříve FlexLM)
FM
Facility Management - správa majetku, systém pro evidenci, údržbu a analýzu dat (databázových, textových, obrazových/mapových) spojených se správou majetku (nemovitostí, rozvodných sítí, areálů, parcel, budov...).
FME
Feature Manipulation Engine - sada nástrojů firmy Safe Software pro transformace a převody geoprostorových dat
Forge
viz Autodesk Forge
Forge Design Automation
Forge Design Automation - cloudová služba Autodesku nabízející pronájem aplikačního jádra programů AutoCAD, Inventor, Revit, 3ds Max a Civil 3D ve formě programovatelné web služby běžící v cloudu - nyní Autodesk Platform Services (APS)
Forge Viewer
Forge Viewer (též Autodesk Viewer, large model viewer, LMV) - univerzální prohlížeč 2D a 3D CAD formátů využívající cloudové technologie - nyní APS Viewer
FPS
(Frames Per Second) - rychlost zobrazování jednotlivých snímků po sobě; používáno jako měřítko výkonu grafických procesorů
ftp
File Transfer Protocol - metoda přenosu souborů mezi počítači prostřednictvím TCP/IP (viz), např. na internetu
fulltext
Metoda vyhledávání textu uvnitř dokumentů (souborů, web stránek...), většinou formou indexování.
Fusion
viz Inventor Fusion
Fusion 360
Autodesk Fusion 360 - CAD/CAM/CAE/EDA aplikace, plnohodnotný povrchový a objemový 3D modelář a nástroj pro spolupráci využívající cloud technologie, pro Win/Mac (viz www.cadstudio.cz/fusion360)
Fusion Lifecycle
Autodesk PLM - web cloud aplikace pro správu produktových a projektových dat - dříve "PLM 360" (viz www.cadstudio.cz/plm)
Fusion360
viz Fusion 360
gama korekce
(gamma correction) - nelineární korekce (kompenzace) barevných odstínů ve vztahu k okem vnímanému jasu - nabývá typicky hodnot 1.0-2.2
gamut
rozsah všech barev, které dokáže reprodukovat dané zařízení nebo systém
gbXML
Green Building XML - XML (viz) schema pro popis budovy, slouží k přenosu údajů z 3D CAD modelu do aplikací pro analýzu a výpočet energetické náročnosti budov (www.gbxml.org)
GDI
Graphical Device Interface - grafické rozhraní pro hardwarově nazávislé zpracování grafických operací pod Windows
geocoding
proces přiřazení zeměpisné polohy bodu podle adresy, ulice, města a PSČ
georeference
vytvoření vztahu mezi souřadnicemi obrázku (mapy) a skutečnými geografickými souřadnicemi
GGmenu
Freewarová nadstavba AutoCADu pro projektování - doplňkové funkce, utility a knihovny. Viz www.cadforum.cz/cadforum/CAD-Standardy
GI
(Global Illumination) - metoda výpočtu fotorealistického stínování (renderingu) 3D scén, použita např. v produktech Mental Ray (3ds max, VIZ), V-Ray, Radiance...
GIS
Geographic Information System - Geografický informační systém - pracuje s informacemi (vektorovými a obrazovými daty) geografického umístění (mapy, plány areálů, místností ...).
GITA
Geospatial Information and Technology Association - asociace pro geoprostorové informace a technologie
gizmo
Zástupný objekt v 3ds max. Slouží jako manipulátor pro znázornění určitého modifikátoru nebo efektu scény. Nezobrazí se v renderingu.
GLINT
(Glint akcelerátor) Jeden z prvních čipů podporující harwarovou akceleraci 3D grafiky
glTF
Graphics Language Transmission Format - textový souborový formát pro přenos 3D modelů určených k zobrazení, jeho binární variantou je GLB
GML
Geography Markup Language - geografický datový formát založený na XML (podporován např. v AutoCAD Map 3D)
GPS
Global Positioning System - systém využívající satelity pro určení přesné polohy na Zemi. Používán při navigaci a zaměřování.
GPU
Graphical Processing Unit - grafický procesor, jádro grafické karty; zpracovává grafické příkazy od ovladače, zobrazuje/rendruje scénu na monitoru
GSF
Graphics System Fabric - nový akcelerovaný grafický engine AutoCADu (od verze 2022/2023)
GSS
Globální Souřadný Systém (WCS) - základní systém souřadnic nastavený v AutoCADu, resp. výkresu DWG
GUI
Graphical User Interface - grafické uživatelské rozhraní - okna, nabídky, tlačítka, atd. pro ovládání aplikace nebo operačního systému.
handle
(index) - hexadecimální číslo, unikátní identifikátor každé entity (objektu) v DWG výkresu AutoCADu, nemění se v historii výkresu
HDI
Heidi Device Interface - rozhraní používané ovladači HOOPS a Heidi; HDI je škálovatelné rozhraní umožňující podporu ze strany hardware
HDRI
High Dynamic Range Illumination - metoda renderingu využívající 360° vzorky světla a sféricky mapovaný HDR obrázek pro vytvoření fotorealistické vizualizace
Heidi
HOOPS Extensible Immediate Drawing Interface - technologie/rozhraní firmy Autodesk pro zobrazení a tisk 2D/3D CAD objektů (používaná pro AutoCAD, 3ds max, VIZ, Volo, DWF a HDI)
highcolor
označení 16bitové barevné hloubky - 2^16 barev, tedy 65.536 barevných odstínů
Holixa
Holixa - now Be.Smart - název produktové rodiny aplikací společnosti ARKANCE
HOOPS
Hierarchical Object-Oriented Picture System - systém/technologie pro rychlé zobrazování 2D/3D objektů (od firmy Ithaca, nyní Tech Soft America)
hotfix
Rychlá aktualizace programu, záplata, fix - uvedení aktualizovaného souboru, který rychle řeší opravu jedné konkrétní chyby dané aplikace (než je uveden Service Pack či aktualizovaná verze)
HP DreamColor Technologies
Sada softwarových a hardwarových technologií HP pro správu a konzistenci barev v tiskovém procesu. Pomáhá udržet přesné barvy předloh při prohlížení a tisku.
HP Instant Printing
Technologie tisku na plotry HP DesignJet (např. z DWF Vieweru) - přímý tisk stiskem jediného tlačítka s automatickou volbou měřítka a přizůsobení formátu média.
HPGL
Hewlett-Packard Graphic Language - jazyk popisu grafických dat používaný primárně pro komunikaci s plotry HP. Jazyk definovaný firmou HP.
HPTF
viz PTF
HSF
HOOPS Stream Format - formát pro sdílení 2D/3D vizualizačních dat (využíván např. v DWF)
HSM
(high-speed machining) rodina CAM produktů Autodesku pro Inventor a SolidWorks doplňující funkce pro přímé obrábění a tvorbu CNC programů z CAD aplikace (www.cadstudio.cz/hsm)
HT
viz hyperthreading
HTML
HyperText Markup Language - jazyk popisu stránek použivaný na webu
http
HyperText Transfer Protocol - přenosový protokol pro výměnu hypertextových souborů po internetu (WWW), vyžaduje http server a http klient
HULA
(Home-Use License Agreement/Application) - licenční smlouva pro využití bezplatné dodatečné licence CAD aplikace pro domácí použití (součást Autodesk Subscription a Maintenance)
HVAC
Heating, Ventilation, Air-Conditioning - stavební obor vytápění, ventilace a klimatizace; část TZB
hyperthreading
(též hyper-threading) technologie firmy Intel umožňující provádění vícevláknových (multi-threaded) aplikací souběžně na jediném procesoru (např. v procesorech Pentium 4)
hypsometrie
znázornění nadmořské výšky v mapách metodou vyplněných barevných ploch (např. pro GIS)
IAI
International Alliance for Interoperability, nyní buildingSMART - nezávislé sdružení definující mezinárodní standardy, např. IFC (založeno Autodeskem, 1995)
IAM
Inventor AsseMbly - formát souborů sestav Autodesk Inventoru
ICT
(Information and Communication Technology) - označení pro informační a komunikační technologie - počítače, sítě, internet, telekomunikace
IDA
viz Design Accelerator
idrop
viz i-drop
i-drop
technologie firmy Autodesk pro interaktivní vkládání obsahu (symbolů, bloků, textur, materiálů) z webu přímo do CAD aplikace - viz např. www.cadforum.cz/catalog
IDW
Inventor DraWing - formát výkresového souboru Autodesk Inventoru
IFC
Industry Foundation Classes - uznávaný otevřený standard pro výměnu CAD/BIM dat (především v oblasti stavebnictví) definovaný mezinárodní organizací buildingSMART, dříve IAI (založena 1996 z iniciativy Autodesku)
IGES
International Graphics Exchange Specification - výměnný souborový formát pro CAD data používaný ve strojírenství. Specifikován výborem ANSI.
ILM
Information Lifecycle Management - správa informací po celou dobu jejich života - klasifikace, ukládání, zálohování, archivace, stálá dostupnost, vyhledávání
IMHO
(In My Humble Opinion) podle mého skromného názoru - zkratka používaná v e-mailových diskusích
IMIP
Institut Městské Informatiky Praha (zrušeno)
Impression
viz Autodesk Impression
Infraworks
Autodesk Infraworks - BIM/GIS aplikace pro koncepční modelování rozsáhlých projektů, pro urbanismus, inženýrské stavby, developerské projekty (viz www.cadstudio.cz/infraworks)
instance
pojem objektového programování - konkrétní (jednotlivý) výskyt daného obecného objektu či třídy
Inventor
Autodesk Inventor - hlavní strojírenská 3D aplikace Autodesku; adaptivní modelování složitých objemových i povrchových součástí a sestav; světově nejprodávanější 3D MCAD aplikace (viz www.cadstudio.cz/inventor)
Inventor Fusion
Inventor Fusion - starší nástroj pro přímé 3D modelování - součást Autodesk Inventoru (nyní viz Fusion 360)
Inventor HSM
nadstavbový CAM modul Autodesku pro Inventor doplňující funkce pro obrábění a tvorbu CNC programů, nyní Inventor CAM (www.cadstudio.cz/cam)
Inventor Link
(dříve: Inventor Companion) - modul AutoCADu Mechanical a Mechanical Desktopu umožňující přímou práci se soubory ve formátu Autodesk Inventoru
Inventor Professional
Autodesk Inventor Professional - strojírenská 3D aplikace Autodesku pro adaptivní modelování složitých objemových i povrchových součástí a sestav doplněná o profesní funkce z oblasti elektromechaniky, FEA/MKP, dynamické simulace a potrubních systémů
InventorCAM
nadstavbový modul pro Autodesk Inventor doplňující funkce pro obrábění a tvorbu CNC programů (www.cadstudio.cz/inventorcam)
IPD
Integrated Project Delivery (elektronické předávání projektu) - metodika sdílení dat a spolupráce na stavebních projektech, využití BIM technologií
iPROJECT
Systém pro správu dokumentů. Produkt firmy CAD Studio. Snadná správa dokumentů prostřednictvím web prohlížeče pro firemní intranety nebo internet. Viz www.cadstudio.cz/iproject
IPT
Inventor ParT - formát souborů modelovaných součástí Autodesk Inventoru
IrDA
Infrared Data Association - sada protokolů pro bezdrátovou infračervenou komunikaci mezi dvěma mobilními zařízeními vzdálenými do 1-2 metrů. Rychlost komunikace 115kb/s nebo 4Mb/s. Zakladatelem IrDA je Hewlett-Packard.
IRG
Intelligent Reverse Geocoding - technologie Autodesku pro převod geografické souřadnice na adresu; inteligence spočívá v zobrazení popisu typu "2 kilometry od letiště Ruzyně" místo "Evropská 43, Praha 6".
ISKN
Informační Systém Katastru Nemovitostí
ISM
Image Support Module - rozhraní ARX aplikace mezi AutoCADem a modelem jádra pro zpracování rastrových obrázků
ISOGEN
CAD aplikace pro tvorbu izometrických potrubních výkresů z PCF souborů (viz www.cadstudio.cz/isogen)
IWMS
Integrated Workplace Management System - softwarová platforma pro správu pracovních míst, včetně nemovitostí, infrastruktury a majetku
JetDirect
(HP JetDirect) - síťové rozhraní pro periferní zařízení firmy HP (tiskárny, plotry); externí nebo interní (MIO/LIO/EIO) provedení; pro LAN (Ethernet/Token Ring/LocalTalk), infra nebo WiFi
JPEG
(Joint Photographic Experts Group) - grafický rastrový formát využívající ztrátovou kompresi pro zmenšení objemu souborů fotografických snímků v plných barvách; formát není vhodný pro čarovou grafiku a texty
JPG
viz JPEG
JT
Otevřený datový formát pro sdílení 3D dat. Definován společností UGS.
JTSK
Jednotná Trigonometrická Síť Katastrální - geodetický souřadnicový systém používaný v ČR
kaskádová licence
čerpání licence při kombinovaném nasazení produktů - např. při spuštění AutoCADu Mechanical z Inventoru Professional se čerpá jen licence AutoCADu Mechanical (je-li k dispozici)
KML
Keyhole Markup Language - definiční jazyk založený na XML používaný pro geoprostorová 3D data aplikace Google Earth (původní název "Keyhole")
koplanární
ležící ve stejné rovině - body nebo sady bodů ležící na společné rovině v 3D prostoru
křížový upgrade
viz crossupgrade
Land Desktop
AutoCAD Land Desktop - aplikace Autodesku pro mapování, zemní práce a 3D modelování terénu postavená na jádru AutoCADu (nahrazena aplikací Civil 3D)
LandXML
Datový formát XML (viz) a schema pro výměnu dat ve stavebnictví, dopravním inženýrství a geodézii (www.landxml.org)
language swap
změna jazyka - forma 'upgrade' na stejnou verzi produktu, ale v jiném jazyce (lokalizaci); komerční produkt (viz shop.cadstudio.cz)
late processing fee
poplatek za prodloužení programu subscription uskutečněné po termínu vypršení předchozího předplatného
layout
rozvržení - rozvržení stránky pro tisk, karta výkresového prostoru ve výkresu AutoCADu
LBS
Location Based Services - služby založené na poloze - aplikace a služby odvozované z aktuální pozice uživatele na Zemi (mobilní aplikace, GPS, ...)
LCD
Liquid Crystal Display - plochá zobrazovací jednotka pracující na principu polarizace tzv. 'tekutých krystalů'
LDF
Layered Document Format - publikační formát firmy Océ
LDT
viz Land Desktop
LFP
(Large Format Printer) - velkoformátová tiskárna, plotter
LIDAR
LIght Detection And Ranging - metoda laserového snímání a zaměřování 3D povrchů. Používáno v geodézii a pro zjišťování tvaru rozměrných objektů.
LISP
LISt Processing language - interpretační programovací jazyk. Varianta LISPu - AutoLISP nebo VisualLISP je používán v AutoCADu již od verze 2.18.
Live Enabler
Object Enabler (viz), který lze stáhnout online přímo z prostředí aplikace (např. AutoCADu)
LiveUpdate
Aktualizace aplikace dostupná (formou patche) online přes internet.
locked
s klíčem (popř. uzamčené) - u software označení verze s licencí chráněnou softwarovým nebo hardwarovým klíčem
LOD
(Level Of Development, Level Of Detail) - úroveň rozpracování detailů, měřítko podrobnosti zpracování stavebního elementu v oblasti BIM
lokalizace
Přizpůsobení dané aplikace národním zvyklostem. Jazyková lokalizace uživatelského rozhraní programu a dokumentace, přizpůsobení národním normám a zvyklostem.
LSP
LiSP - soubor nadstavbové aplikace AutoCADu naprogramované v AutoLISPu
M2S
Maintenance-to-Subscription - zvýhodněný přechod z programu údržby na program předplatného Autodesku
MAI
Mechanical Applications Initiative - program Autodesku 'MAI' tvoří skupina vybraných vývojářů strojírenských aplikací, světových špiček v daném oboru
Maintenance
Maintenance Plan - plán údržby (původně: Maintenance Subscription) - pravidelný poplatek zajišťující průběžné aktualizace trvalých licencí software Autodesku a přístup k doplňkovým službám
makro
posloupnost několika uživatelských operací nadefinovaná za účelem zefektivnění a zautomatizování často používaných či opakovaných postupů
mandatory subscription
povinné subscription - některé softwarové licence je nutné zakoupit včetně povinného předplatného
Map 3D
viz AutoCAD Map
MapGuide Studio
Autodesk MapGuide Studio je authoring aplikace pro pohodlnou přípravu a konverzi geoprostorových dat pro internetové publikování prostřednictvím GIS serveru Autodesk MapGuide Enterprise
MapGuide
Autodesk MapGuide - klient-server aplikace pro intranetové a internetové publikování GIS/FM informací (vektorová a rastrová grafika, navázané databázové a textové informace) - viz www.cadstudio.cz/mapguide
MapServer
Autodesk MapServer Enterprise - klient-server aplikace pro intranetové a internetové publikování GIS/FM informací (vektorová a rastrová grafika, navázané databázové a textové informace); Open Source MapServer Foundation
MaxScript
skriptovací programovací jazyk aplikace 3ds max
Maya
Autodesk Maya - 3D aplikace pro modelování a fotoeralistické vizualizace a animace; od divize Autodesk Multimedia (dříve Discreet) - viz www.cadstudio.cz/maya
MCAD
Mechanical CAD - strojírenské CAD aplikace
MDAC
Microsoft Data Access Components - Microsoft technologie pro zpřístupnění dat (většinou databázových); zahrnuje Active X Data Objects (ADO), OLE DB a Open Database Connectivity (ODBC)
MDB
Microsoft DataBase - databázový soubor vytvořený např. pomocí MS Access nebo rozhraním MS JET.
MDE
Multiple Document Environment - prostředí AutoCADu umožňující práci s několika otevřenými výkresy najednou, včetně přepínání kontextu příkazů
MDI
Multiple Document Interface - technika správy oken v MS Windows, kde okna několika dokumentů jsou potomky rodičovského okna aplikace
MDT
viz Mechanical Desktop
Mechanical Desktop
Autodesk Mechanical Desktop - strojírenská 3D aplikace Autodesku postavená na jádru AutoCADu. Nyní součástí produktu Inventor Series.
Mental Ray
Rendrovací produkt firmy Mental Images a technologie využívaná v produktech Autodesku pro tvorbu fotorealistických vizualizací metodou 'ray tracing'
MEP
Mechanical, Electrical, Plumbing - stavební obor strojního zařízení, elektrorozvodů a potrubních rozvodů; část TZB
MFP
Multi-Function Printer - multifunkční zařízení. Kromě tisku podporuje i skenování, kopírování, popř. odesílání e-mailem, publikování na internet či faxování.
MIS
Městský Informační Systém
MJA
(MaJor Account agreement) - forma zvýhodněné dodavatelské smlouvy při nákupu většího objemu Autodesk licencí
MKP
viz FEM
MPF
Main Program File - řídící soubor hlavního programu pro CNC řízení
MrSID
Multi-Resolution Seamless Image Database - rastrový souborový formát
MrSID
(Multi-resolution Seamless Image Database) - vysoce komprimovaný rastrový formát, vyvinutý firmou LizardTech. Používán hojně pro ukládání mapových a GIS informací. Podporován např. v programech Autodesk Map, Raster Design a Civil 3D (přípona .SID).
MSIE
MicroSoft Internet Explorer - světově nejrozšířenější prohlížeč internetu (browser)
MText
Odstavcový text (víceřádkový). Typ textového objektu výkresu.
Mudbox
Autodesk Mudbox je aplikace pro 3D navrhování sochařskými postupy (3D painting), pro CAD modelování atypických tvarů
MVD
(Model Vie Definition) - XML definice pohledu na model, podmnožina formátu IFC, definuje požadavky na zobrazení modelu, co do úrovně detailu, množství obsažených informací a účelu použití.
Nastran
Autodesk Nastran In-CAD je aplikace pro pokročilé simulace a analýzu 3D modelů metodou konečných prvků (MKP/FEM) - viz www.cadstudio.cz/nastran
Navisworks
Autodesk Navisworks je nástroj pro vizualizaci, koordinaci a kalkulaci rozsáhlých 3D modelů z CAD aplikací (www.cadstudio.cz/navisworks)
nesting
(hnízdění, skládání) - funkce, která umožňuje optimální využití tiskového (nebo materiálového) média optimalizací umístění tištěných stránek (nebo výrobků) vedle sebe na plochu média
NFR
(Not For Resale) Softwarová licence, která není určena k prodeji (typicky: předváděcí verze)
NLM
Network License Manager - správce síťových licencí; též ve smyslu 'síťová verze produktu'
NPR
(Non-Photorealistic Renderer) - nefotorealistický renderer - způsob stínování 3D scény (modelu) formou znázornění hran, komiksovým či "malovaným" vybarvením ploch či ručním aplikováním textur
NURBS
Non-uniform Rational B-Spline - metoda geometrického popisu volných ploch pro modelování složitých tvarů pomocí spline křivek.
NVF
viz VFK
NVIDIA
NVidia - přední světový výrobce grafických akcelerátorů a karet (www.nvidia.com)
NVM
Non-Volatile Memory - paměť s trvalým uložením dat, např. EEPROM
obit
ukončení podpory daného produktu (či verze) a ukončení slev poskytovaných při upgrade produktu
Object Enabler
Jakási "runtime" verze aplikace - část aplikace umožňující pracovat s inteligentními objekty definovanými v plné aplikaci. Lze doinstalovat např. do AutoCADu, LT, Volo View nebo DWG TrueView.
ObjectARX
Objektová knihovna pro tvorbu ARX aplikací pro AutoCAD v jazyce C++.
ObjectDBX
Objektová C++ knihovna pro přímý přístup (čtení/zápis) k souborům DWG a DXF. ObjectDBX je součástí AutoCADu, pro samostatné použití bez AutoCADu je potřeba speciální licence. (viz RealDWG)
Obsahové centrum
Obsahové centrum Inventoru (Content Center) je předinstalovaná knihovna komponentů (databáze) obsahující tisíce standardních normalizovaných součástí.
OCR
Optical Character Recognition - optické rozpoznávání znaků textu z rastrové (např. skenované) předlohy.
ODBC
Open DataBase Connectivity - API standard firmy Microsoft pro přístup k nejrůznějším databázovým systémům z prostředí Windows
odvozená sestava
Sestava Autodesk Inventoru závislá na obsahu jiné sestavy - pokud se tato změní, změní se i sestava závislá (derived).
odvozené sestavy
viz odvozená sestava
OEM
Original Equipment Manufacturer - vybaveno od výrobce; označení verze produktu (software, periferie) určené pro přímou distribuci výrobcem počítačů
OGC
Open GIS Consortium - mezinárodní konsorcium firem a vládních organizací pro vývoj veřejně specifikovaných formátů pro výměnu geoprostorových dat. Členem je i firma Autodesk.
OLE
Object Linking and Embedding - přenášení objektů mezi Windows aplikacemi se zachováním vazby mezi aplikacemi.
OLP
Open License Program - multilicenční program firmy Microsoft
One AutoCAD
One AutoCAD - sjednocená verze AutoCADu - licence nyní obsahuje i profesní verze AutoCADu: Mechanical, Electrical, Architecture, MEP, Plant 3D, Map 3D a Raster Design - viz www.cadstudio.cz/autocad
openBIM
openBIM® je nezávislá iniciativa pro projektování, výstavbu, provozování a údržbu staveb umožňující snadné sdílení dat v otevřených formátech (skupina buildingSMART International)
OpenDWG
Sdružení firem konkurujících Autodesku vyvíjí knihovny usilující o co nejvěrnější přiblížení k čtení/zápisu souborů standardního (neveřejného) formátu Autodesk DWG. 100% DWG-kompatibilní aplikace jsou však pouze AutoCAD, AutoCAD LT a aplikace postavené na knihovnách Autodesk RealDWG.
OpenGL
Rozhraní a knihovna funkcí (API) pro 2D a 3D grafické operace a manipulaci s objekty. Urychluje operace využitím hardwarové podpory. Původně vyvinuto firmou SGI.
OSL
Open Subscription License - multilicenční program firmy Microsoft s předplatným
P&ID
(Piping and Instrument Drawing) obor potrubních a procesních schematických výkresů
PADL
(Production Automation Description Language) - starší parametrické 3D modelovací jádro pro CAD aplikace. Používáno též ve starších verzích AutoCADu (před ACIS jádrem).
Pantone
Pantone Matching System - standardizovaná paleta přesných barevných odstínů.
Parasolid
3D modelovací jádro (technologie) používané některými CAD aplikacemi. Vyvíjeno společností UGS. Používá nativní souborový formát XT.
patch
Aktualizace programu, záplata, fix - menší instalační program opravující chybu dané aplikace
PBPP
Pevný Bod Podrobného Pole (mapování)
PCF
(Piping Component File) - datový soubor pro potrubní aplikaci ISOGEN či AutoCAD Isometrics WS, generovaný z Inventoru Professional
PCL
Printer Control Language - jazyk tiskových příkazů tiskáren HP (LaserJet, DeskJet); např. verze PCL5, PCL6
PDA
Personal Digital Assistant - kapesní počítač, PocketPC, většinou s dotykovým displejem a synchronizací s PC
PDF
Portable Document Format - souborový formát pro výměnu dokumentů firmy Adobe. Pro čtení slouží aplikace Adobe Acrobat Reader.
PDM
Product Data Management - elektronická správa dat o výrobku (viz též EDM), např. Autodesk Vault (viz www.cadstudio.cz/vault)
pixel
PIcture ELement - nejmenší zobrazovaný bod. Počet pixelů horizontálně a vertikálně udává rozlišení daného zařízení (např. displeje)
PLM 360
Autodesk PLM 360 - web cloud aplikace pro správu produktových a projektových dat - nyní "Fusion Lifecycle" (viz www.cadstudio.cz/plm)
PLM
Product Lifecycle Management - správa produktových dat během jeho celého životního cyklu (návrh, výroba, prodej, distribuce, servis), např. Autodesk Fusion Lifecycle, dříve: PLM 360, PLM Nexus (viz www.cadstudio.cz/plm)
plovoucí licence
viz síťová licence
PLT
(PLoT file) - výstupní tiskový soubor s instrukcemi pro určitý typ plotru, zpravidla ve formátu HPGL nebo HPGL/2
plugin
Zásuvný modul - doplňkový modul aplikace rozšiřující její funkčnost. Plugin využívá připraveného rozhraní aplikace.
polyline
polyčára, křivka, lomená čára - čára skládající se z několika na sebe navazujících přímých či obloukových segmentů
Powered by Volo View
aplikace firmy Autodesk pro prohlížení, připomínkování a tisk DWG, DWF a DXF souborů AutoCADu a souborů Inventoru
PPD
PostScript Printer Description - soubor obsahující informace o parametrech pro postscriptové tiskové zařízení (rozlišení, formát stránky...)
PPL
(Property Publishing List) - soubor .PPL obsahuje nastavení AEC vlastností, které budou publikovány do souboru DWF
PRM
(Process paRaMeter) soubor s parametry zpracování 3D tiskového procesu v aplikaci Autodesk Netfabb
Productstream
Autodesk Productstream (Vault Professional) - klient/server aplikace firmy Autodesk pro snadnou správu dokumentů, konstrukčních dat (PDM) a release management postavená na technologii Autodesk Vault. Integrace s CAD aplikacemi, použití pro non-CAD uživatele (viz www.cadstudio.cz/productstream)
proměnná prostředí
(environment variable) - pojmenovaná proměnná (textová hodnota) spravovaná operačním systémem; proměnné prostředí jsou používané pro komunikaci mezi programy
proměnné prostředí
viz proměnná prostředí
proxy
Proxy objekt - náhradní grafická reprezentace uživatelského objektu, který byl přidán do výkresu AutoCADu nějakou nadstavbovou aplikací. Proxy server - přístupový server na internet, též firewall.
PTF
HP Performance Tuning Framework - technologie optimalizace výkonu CAD aplikací na pracovních stanicích HP (zjednodušení konfigurace a aktualizací)
QAT
Quick Access Toolbar - panel rychlého přístupu - horní nástrojový panel v CAD aplikacích Autodesk
QTO
Autodesk Quantity TakeOff - aplikace pro výkazy výměr a kalkulace (viz www.cadstudio.cz/qto)
QuickTime
multimediální souborový formát firmy Apple (MOV)
QVGA
Quarter VGA - grafické rozlišení 320x240 pixelů používané např. na PDA, čtvrtinové rozlišení VGA
QWXGA
Quad Wide XGA - grafické rozlišení 2048x1152 pixelů (širokoúhlé zobrazení s poměrem stran 16:9)
QXGA
Quad XGA - grafické rozlišení 2048x1536 pixelů (čtyřnásobek XGA)
R/O
Read Only - určené pouze pro čtení
Radiosity
jedna z metod výpočtu algoritmem Global Illumination - fotorealistického stínování 3D scén
RAL
standardizovaná paleta přesných barevných odstínů
Raster Design
viz Autodesk Raster Design
RDBMS
Relational Database Management System - systém správy relační databáze, např. Oracle, MS SQL Server, atd.
reactor
viz reaktor
readme
Soubor README (Readme.txt) - informační soubor obsahující důležité pokyny a informace k dané aplikaci, které mnohdy nejsou součástí jiné dokumentace
reaktor
AutoCAD reaktor (reactor) - kód ve VisualLISP, VBA, ARX nebo .NET spouštěný automaticky při určité události v AutoCADu (změněn výkres, spuštěn příkaz, apod.)
RealDWG
.NET knihovna pro přímý přístup (čtení/zápis) z aplikací k souborům DWG a DXF. Knihovna je součástí AutoCADu, pro samostatné použití bez AutoCADu je potřeba speciální licence - viz www.autodesk.com/realdwg. (dříve ObjectDBX)
ReCap
Autodesk ReCap jsou nástroje pro zachycení reality - 3D laserové skenování (mračna bodů) a převody fotografií na 3D modely pro CAD aplikace(www.cadstudio.cz/recap)
redline
Připomínkování, grafické komentování - vkládání grafických nebo textových poznámek do CAD výkresu.
redlining
viz redline
Registry
Windows Registry, registr - datové soubory používané ve Windows pro ukládání strukturovaných informací, nastavení a parametrů operačního systému i aplikačních programů; pro editaci těchto dat slouží program RegEdit
ReMake
Autodesk ReMake (dříve Project Memento) je nástroj pro zpracování, opravy a 3D tisk velmi rozsáhlých povrchových modelů tvořených 3D sítí, mesh - součást ReCap Pro (www.cadstudio.cz/remake)
render
rendering - vytváření rastrového obrazu stínováním počítačového 3D modelu s využitím přiřazených barev a povrchových materiálů, s aplikací pozadí scény, světel, kamer, popř. atmosférických efektů
reset
Uvedení do výchozího stavu, např. restartování počítače či tiskárny, vrácení implicitních hodnot ve funkci programu
Revit
Autodesk Revit - CAD/BIM aplikace Autodesku pro architekturu, projektování, analýzu a modelování informací; 3D parametrické modely staveb se snadnou správou změn (viz www.cadstudio.cz/revit)
Revit Architecture
viz Revit
Revit Architecture
viz Revit
Revit Building
viz Revit
Revit Live
aplikace Autodesku pro převod BIM projektů do interaktivní virtuální reality (VR) - např. pro 3D brýle (viz www.cadstudio.cz/prod/revit-live.asp)
Revit MEP
(dříve Revit Systems) aplikace Autodesku pro TZB projektování; 3D parametrické modely budov a jejich vybavení, se snadnou správou změn a napojením na technické výpočty; postaveno na BIM jádru Revit (viz www.cadstudio.cz/revit)
Revit Structure
Aplikace Autodesku pro stavební konstrukce; 3D parametrické modely budov se snadnou správou změn a napojením na pevnostní výpočty; postaveno na BIM jádru Revit (viz www.cadstudio.cz/revit)
RFA
Revit FAmily - formát souborů rodin (parametrických knihovních prvků) aplikace Autodesk Revit. Formát specifikovaný firmou Autodesk.
RGB
Red, Gree, Blue (červená, zelená, modrá) - barevný model používaný pro reprezentaci odstínů barev na obrazovce
RGS
HP Remote Graphics Software - klient-server technologie rychlého a bezpečného sdílení 3D grafiky po síti
RIP
Rasterized Image Processor - interpreter PostScript souborů, používá se pro věrný tisk na osvitových jednotkách či velkoformátových tiskárnách.
RoadPAC
Silničářská nadstavba pro AutoCAD a Civil 3D - komplexní systém pro projektování silnic a dálnic; viz www.cadstudio.cz/roadpac
ROI
Return Of Investment - návratnost investice; analýza výdajů v porovnání s výsledným přínosem
routed systems
trasované systémy - obecné označení rozvodných systémů směrovaných v prostoru, např. potrubní systémy nebo kabelové svazky (viz též AIP)
RPC
Rich Photorealistic Content - knihovny obsahu (stafáž) firmy ArchVision používané pro 3D rendering scén v řadě vizualizačních a CAD aplikací (např. Revit, VIZ); též: Remote Procedure Call
RSS
Really Simple Syndication - XML formát pro distribuci obsahu web stránek (též RDF Site Summary, Rich Site Summary)
RTF
Rich Text Format - souborový formát vyvinutý firmou Microsoft; slouží pro výměnu formátovaných textových dokumentů mezi aplikacemi
RTL
Raster Transfer Language - jazyk tiskových příkazů pro tisk rastrových obrázků; jazyk tiskáren HP (DesignJet, LaserJet); podmnožina jazyka HPGL/2 (též HP-RTL)
RÚIAN
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (základní registr), využívá geografický formát VFR
RVT
ReViT project - formát souborů projektů (BIM databází) aplikace Autodesk Revit. Formát specifikovaný firmou Autodesk.
SaaS
(Software as a Service) forma využití softwarových aplikací formou služby, většinou hostováním aplikace na web serveru s přístupem z web prohlížeče
SafeCast
Licenční technologie firmy Macrovision používaná mj. pro ochranu lokálních licencí AutoCADu (2004 a vyšších), Inventoru, 3ds max a dalších aplikací firmy Autodesk
SBP
(soubor .SBP) CNC formát OpenSBP, původně vyvinutý společností ShobBot Tools, je nyní udržován konsorciem "OpenSBP Group"
SCADA
Supervisory Control And Data Acquisition - systémy pro průmyslové řízení a sběr dat
SDF
Spatial Data File - souborový formát firmy Autodesk pro ukládání GIS dat (též "Space Delimited File", formát dat oddělených mezerami)
SDK
Software Development Kit - sada nástrojů pro vývoj určitého typu softwarové aplikace (driveru, GIS, ObjectARX...)
Service Pack
Opravný balíček - aktualizace aplikace řešící opravy známých chyb
Showcase
Autodesk Showcase - prezentační a vizualizační aplikace pro 3D CAD modely. Viz www.cadstudio.cz/showcase
SHP
(SHaPe) - zdrojový soubor popisu Tvaru pro AutoCAD (.SHP); popř. Shape soubor GIS aplikace ArcInfo
SHX
SHape compiled - kompilovaný soubor písma nebo tvarů pro AutoCAD (či jinou aplikaci Autodesk). Formát Autodesku.
S-IPS
Super In-Plane Switching - technologie LCD displejů s širokým zobrazovacím úhlem a vysokou věrností barev
síťová licence
Licence umožňující spouštění software na více počítačích v síti, síťový server hlídá počet souběžně spuštěných licencí
sketch
náčrt, buď jako kresba odruky, nebo jako 2D náčrt jako podklad pro tvorbu 3D modelu
Sketch
viz AutoSketch
SketchBook
Autodesk SketchBook Designer - jednoduchá náčrtová 2D aplikace pro zachycení úvodních konceptů - pro Windows a mobilní zařízení
SKF
SKetch Format - binární formát souborů výkresů AutoSketche. Formát specifikovaný firmou Autodesk.
SLM
Standalone License Manager - správce samostatných licencí; též ve smyslu 'jednouživatelská verze produktu'
SNIM
Standard negrafických informací 3D modelu (SNIM), norma organizace CzBIM pro strukturu ukládání negrafických metadat v BIM modelech. Viz www.bimfo.cz
SOAP
Simple Object Access Protocol - protokol pro výměnu informací v distribuovaném prostředí prostřednictvím http (viz) a XML (viz)
SPF
Sub-Program File - řídící soubor podprogramu pro CNC řízení
spyware
klamný software, který neoprávněně shromažďuje a odesílá vaše osobní informace z vašeho počítače; instaluje se většinou z virů, adware či freeware aplikací; lze odstranit pomocí antispyware nástrojů
SQL
Structured Query Language - standardizovaný dotazovací jazyk pro práci s databázemi
SSE2
(Streaming SIMD Extensions 2) rozšířená instrukční sada procesorů Intel a AMD (Pentium-4, Opteron/Athlon a novějších) urychlující matematické operace; vyžadována u novějších verzí CAD aplikací Autodesk (2009/2010+)
STB
Style TaBle - tabulka pojmenovaných stylů vykreslování (viz též CTB)
STEP
(STandard for Exchange of Product model data) - Výměnný souborový formát pro 3D CAD data používaný ve strojírenství. Specifikován americkým institutem NIST, mezinárodně ISO 10303.
STS
STudie Stavby - předprojektová fáze stavebního projektu
Subscription
(dříve: Maintenance Subscription, Desktop Subscription) abonentní program předplatného, pronájmu - nová forma vlastnictví a aktualizace softwarových licencí; namísto nákupu licence a jejích následných upgrade platíte průběžný časový pronájem formou (levnějšího) měsíčního, kvartálního, ročního nebo víceletého poplatku (viz www.cadstudio.cz/subscription)
Subscription Advantage Pack
(SAP) rozšiřující balíček funkcí dané CAD aplikace dostupný zdarma pro držitele programu předplatného - Autodesk subscription (viz www.cadstudio.cz/subscription)
Subscription Center
(nyní: Autodesk Account) Web služba určená pro držitele Autodesk Subscription - programu předplatného, chráněná přístupovým heslem (viz www.cadstudio.cz/subscription)
SVGA
Super VGA - grafické rozlišení 800x600 pixelů
tablet
Polohovací zařízení, digitizér - pro snímání polohy kurzoru (např. nitkového kříže) na ploše. Nebo malý mobilní počítač s dotykovou obrazovkou.
TCP/IP
Třída protokolů pro komunikaci po internetu
texel
TExture ELement. Základní prvek 3D textur pro povrchy 3D objektů (viz též pixel).
Topobase
Autodesk Topobase - GIS server a nástroje pro přípravu, správu a publikování geoprostorových dat, využívající Oracle server (viz www.cadstudio.cz/topobase)
Trial
Zkušební verze - licence s časovým nebo funkčním omezením určená k vyzkoušení aplikace
truecolor
Plné barvy - označení 24bitové (popř. 32bitové) barevné hloubky - 2^32 barev, tedy 16.7 barevných odstínů (16.777.216)
TrueConnect
viz DWG TrueConnect
TrueConvert
Autodesk DWG TrueConvert - bezplatný samostatný konvertor jednotlivých verzí DWG souborů AutoCADu
TrueView
Autodesk DWG TrueView - bezplatný prohlížeč DWG souborů AutoCADu
TrustedDWG
Důvěryhodné DWG - DWG soubor v pravém originálním formátu DWG, tedy uložený pomocí aplikace nebo technologie Autodesk. Některé non-Autodesk aplikace ukládají CAD soubory s příponou .DWG, které však nemají správný formát DWG a mohou při následném zpracování způsobovat potíže (kritické chyby).
TTF
TrueType Font - definice typu písma používaná ve Windows
tutorial
cvičení, cvičebnice, výukový materiál či kurz
twiGIS
GIS aplikace firmy Arkance Systems - snadné a rychlé zobrazení mapových GIS dat na stolních i mobilních zařízeních (viz www.twigis.cz)
TZB
Technické Zabezpečení Budov - stavební obor pokrývající rozvody pro teplo, vodu, elektro, sanitu, klimatizaci...
UAC
User Account Control - bezpečnostní funkce pro ověření uživatelských oprávnění při pokusu o spuštění kritických operací ve Windows Vista
UNC
Uniform/Universal Naming Convention - univerzální specifikace adresářových struktur na serveru; UNC formát cesty má podobu \\název_serveru\název_sdílení\název_složky
Unicode
Mezinárodní standard pro vícebytové kódování znaků národních abeced.
UPD
Universal Printer Driver - sjednocené univerzální Windows ovladače HP, jediný ovladač pro celou řadu tiskáren
upgrade
povýšení softwarové aplikace na novou verzi nebo povýšení/doplnění výkonu hardware (např. upgrade AutoCADu 2004 na verzi 2005; upgrade paměti počítače)
URL
Uniform Resource Locator - globální adresa dokumentu nebo jiného prostředku na internetu, určuje protokol a IP adresu nebo doménové jméno (příklad: http://www.cadforum.cz)
USB
Universal Serial Bus - rozhraní pro externí periferní zařízení umožňující připojení/odpojení zařízení za provozu a sériovou komunikaci rychlostí 12Mb/s (USB2.0 až 480Mb/s)
USS
Uživatelský Souřadný Systém (UCS) - změněný systém souřadnic nastavený v AutoCADu, resp. výkresu DWG
UTM
Universal Transverse Mercator - souřadný systém založený na Mercatorově projekci, dělí povrch Země na šedesát 6stupňových zón
UXGA
Ultra XGA - grafické rozlišení 1600x1200 pixelů
Vault
Autodesk Vault (úložiště) - klient/server aplikace firmy Autodesk pro snadnou správu dokumentů a konstrukčních dat (PDM), integrace s programy Inventor, AutoCAD, AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, 3ds Max, Revit, Simulation (viz www.cadstudio.cz/vault)
VBA
Visual Basic for Applications - vývojové prostředí pro tvorbu aplikací v jazyce Visual Basic vestavěné v programech MS Office, AutoCAD, Inventor a dalších
VDA-FS
(Verband der Automobilindustrie/Verband Deutscher Anlagebau - Flächenschnitt) - německý průmyslový výměnný formát 3D geometrických dat
vektorizace
Proces převodu rastrového (např. skenovaného) obrázku na obraz vektorový (např. pro CAD). Ruční, poloautomatická nebo automatická vektorizace.
velikonoční vajíčko
Skrytá zábavná funkce v programu, překvapení ukryté vývojářem aplikace.
VFK
Výměnný Formát Katastru - výměnný souborový formát s daty z informačního systému katastru nemovitostí (ISKN), též NVF (Nový Výměnný Formát)
VGA
Video Graphics Array - standard grafického adapteru pro PC, standardní rozlišení 640x480 pixelů; uvedeno firmou IBM v roce 1987
VGI
Výmena Grafických Informácií - datový formát slovenského katastru
VIP web
Web server vyhrazený pro zákazníky firmy CAD Studio a předplatitele služby CAD Support Pack. http://helpdesk.cadstudio.cz
VisualLISP
viz LISP
Vivera
HP Vivera - značka inkoustů HP používaných v inkoustových tiskárnách, podávají zářivé a neblednoucí barvy
VIZ Render
vizualizační modul ve starších verzích Architectural Desktopu a Civil 3D, postaven na jádru aplikace Autodesk VIZ
VKM
Výměnný formát Katastrální Mapy - jeden ze souborových formátů reprezentace katastrálních map
VLX
Visual Lisp compiled - soubor kompilované nadstavbové aplikace AutoCADu naprogramované ve Visual LISPu
VoIP
Voice over Internet Protocol - přenos hlasové konverzace prostřednictvím standardních internetových protokolů
Volo
viz Volo View
Volo View
aplikace firmy Autodesk pro prohlížení, připomínkování, tisk a odměřování DWG, DWF a DXF souborů AutoCADu a souborů Inventoru
VPD
Virtual Product Development - nástroje pro virtuální návrh výrobku pomocí výpočetních simulací (např. MSC.Software)
VRML
Virtual Reality Modeling Language - jazyk popisu 3D modelů, scén a animací.
VSTA
Visual Studio Tools for Applications - vývojové prostředí Microsoft pro tvorbu .NET aplikací vestavěné v programech MS Office, Autodesk Revit a dalších (nástupce VBA)
VTM
Výměnný formát Technické Mapy - jeden ze souborových formátů reprezentace technických map
VVE
Volo View Express - aplikace Autodesk pro prohlížení DWG a DWF souborů
WFS
Web Feature Server - rozhraní pro dotazování geografických dat prostřednictvím webu; pro přenos dat využívá GML založený na XML
WGS84
World Geodetic System 1984 - eliptický geodetický souřadný systém používaný pro polohovací systém GPS
WHQL
Windows Hardware Quality Laboratories - testovací středisko Microsoftu ověřující kompatibilitu hardware a driverů s operačním systémem Windows
wireframe
drátový model znázornění 3D geometrie - zobrazení hran těles
Wiretap
Autodesk Wiretap je technologie (a API) pro přístup k médiím a metadatům uložených v diskových polích se souborovým systémem Autodesk Stone a sítích Autodesk Wire.
WMF
Windows Metafile Format - grafický souborový formát pro výměnu vektorové grafiky mezi aplikacemi v Microsoft Windows
WMS
Web Map Service - specifikace pro výměnu GIS dat definovaná konsorciem Open GIS (OGC). Podporován např. v Autodesk MapGuide a Autodesk Map 3D.
word-wrap
automatické zalamování slov na konci řádku
wrl
virtual WoRLd - soubor ve formátu VRML
WVA
Wide Viewing Angle - širokoúhlé zobrazení displeje
WXGA
Wide XGA - grafické rozlišení 1366x768 popř. 1280x800 pixelů (širokoúhlé zobrazení s poměrem stran 16:9)
WYSIWIG
What You See Is What You Get (co vidíte to dostanete) - režim práce ve skutečném zobrazení podkladu, např. tištěné stránky v DTP programu
X+
viz CS+
XAML
eXtensible Application Markup Language - definiční jazyk uživatelského rozhraní uvedený ve Windows Vista
Xanadu
Xanadu a.s., původní provozovatel této web služby (nyní působí pod jménem ARKANCE)
XDATA
eXtended DATA - rozšířená data entit - textové nebo číselné informace připojené k jednotlivým objektům výkresu
XGA
Extended Graphics Array - adapter a grafické rozlišení 1024x768 pixelů, uvedené firmou IBM v roce 1990
XLS
eXceL Sheet - formát souborů tabulkových listů MS Excelu
XML
eXtensible Markup Language - univerzální definiční jazyk určený pro výměnu strukturovaných dat, pro určité typy informací lze definovat vlastní značky (tags). Pro zápis obsahu využívá Unicode. XML je dialektem jazyka SGML.
X-News
viz CAD News
XPS
XML Paper Specification (dříve 'Metro') - komprimovaný otevřený souborový formát pro výměnu dokumentů firmy Microsoft; přímo podporován v MS Office 2007, Windows Vista, Internet Explorer
Xref
eXterní REFerence - externě odkazovaný výkres - např. nesoucí určité profese (hladiny) stavebního projektu
ZABAGED
ZÁkladní BÁze GEodetických Dat (ČR) - digitální geografický model území České republiky; lze načítat např. do AutoCAD Map 3D
Z-buffer
Metoda výpočtu vzájemného zakrytí 3D objektů scény jejich postupným vykreslováním ve směru pohledu. Obecně též uložení/paměť 'hloubkové' (Z) souřadnice.
ZMZ
Základní mapa závodu


Navrhněte úpravu nebo zařazení dalšího pojmu. Viz též anglicko-český CAD slovník a online slovníček příkazů AutoCADu. Viz rovněž BIM slovník na BIMfo.cz.